Tag netkaná textília

Tretí výsev reďkoviek

01 októbra 2017,, napísal admin Tagy: ,

Reďkovky poznáme ako jarnú zeleninu, ktorá je k dispozícii medzi prvými plodmi záhrady. Veľkou výhodou tejto zeleniny je fakt, že narastie do konzumnej veľkosti veľmi rýchlo. Nepotrebuje až tak veľké teplo, zato celkom dosť vody. A tej býva na jar v záhrade dosť. Podobné podmienky panujú na jeseň. Preto sme využili uvoľnený záhon a do kyprej pôdy vysiali jesennú dávku červených reďkoviek. Mali sme výsevný pásik z jarnej záhradkárskej výstavy v Trenčíne, tak prečo má ležať v krabici, keď je zem ešte zohriata a reďkovky môžu dozrieť.



Prvá úroda v novej záhrade

15 mája 2016,, napísal admin Tagy: , ,

uroda Od februára sme majiteľmi novej záhrady a začiatkom mája sa nám podarilo pozbierať prvé plody našej práce. Keďže v záhrade dlhé roky kraľovali ovce a nerástlo tu okrem trávy vôbec nič, museli celú záhradu prakticky od začiatku založiť na novo. O to viac nás teší naša prvá úroda. A ďalšie plody sa črtajú dozrieť čo nevidieť. A nič na tom nezmenil ani aprílový prízemný mráz, ktorý poškodil niektoré stromčeky a jahody. Keďže ale nové alebo presadené stromy tento rok plodiť nebudú, tak je jasné, kto zvíťazil v pomyselnom šprinte o prvé zrelé plody na novom mieste. Šampiónom sa stala zelenina.
 

Prečo neokopávať jahody?

02 mája 2016,, napísal admin Tagy: , , , ,

V tomto období už kvitnú prvé záhradné jahody a onedlho sa môžeme tešiť na skutočne sladké šťavnaté červené plody. V mnohých záhradách začína boj s burinou, začalo sa pravidelné okopávanie jahôd. V našej záhrade ani tento rok nikto jahody okopávať nebude a napriek tomu celkom určite budeme mať najväčšiu úrodu v šírom okolí. Prečo sa neoplatí jahody okopávať?

Prvý májový prízemný mráz

listy Na túto a nasledujúcu noc boli na Slovensku v rámci predpovede počasia hlásené teploty okolo nuly. Čo môže na mnohých miestach znamenať aj prízemný mráz. Najmä v dolinách. Teda po pár naozaj teplých jarných dňoch, kedy vyrašili zasiate rastlinky zo zeme a kedy sme presadili priesady paprík a paradajok do záhrady, riadnu pohromu. Neostali pred touto hrozbou uchránené ani balkónové jahody či kvety v truhlíkoch. Tak ako ste dopadli túto noc vy? Bol u vás mráz a ako to zvládli tie vaše papriky či petúnie?

Štrkové kompostovisko

13 apríla 2014,, napísal admin Tagy: , , , , ,

Občas si rád pozriem vo vysielaní Slovenskej televízie program Hurá do záhrady. Zaujíma ma, čo nové pripravili, pozriem si nejakú inšpiráciu a čo nové v záhradkárskych predajniach. No čo chalani predviedli v tomto pokračovaní programu na verejnoprávnej televízii, ma dožralo.

Prichádzajú chladné noci

winter-wonderland Či sa nám to páči alebo nie, leto skončilo. Veď stačí skoro ráno pohľad z okna na autá so zamrznutými oknami a je nám všetkým jasné, že sa musíme pripraviť na chladné noci a prízemný mráz. A nemyslím len vytiahnuť zo skrine dlhé kabáty a teplé topánky. Hovorím o rastlinách v záhrade a tiež o tých na balkóne. Ako ich uchrániť pred poškodením prízemným mrazom.

Drenáž a fólia

bonsai-tree Drenážná vrstva je dôležitou súčasťou pestovania kvetín a stromčekov v kvetináčoch a kontajneroch. Má za úlohu postarať sa o to, aby korene rastlín nestáli vo vode, ak pri zálievke vodou nešetríte. V každom televíznom programe o záhradke môžte vidieť používanie drenážnej vrstvy a fólie. Viem ich však používať správne?

Pestovať rastliny alebo stromčeky v kontajneroch je vhodné vtedy, keď ich v priebehu roka chcete mať možnosť premiestňovať. Najčastejšie v zime do tepla, aby nezmrzli.

Proti voškám prírodnými prostriedkami

vpšky Vošky sú nepriateľom záhradkára, aj keď pohľad na ne môže byť dvojaký. Vošky sajú šťavu z listov a spracovávajú z nej bielkoviny. Cukry spracovať nevedia, preto ich vylučujú na zadočku. Táto medovica je potravou pre včely a mravce, ktoré si svoje kolónie vošiek pestujú a chránia pred prirodzenými nepriateľmi, napríklad lienkami. Vošiek je viac druhov, asi toľko, ako druhov rastlín a stromov, ktoré napádajú. Neselektívny výber postrekov na hmyz dokáže zahubiť nie len vošky, ale aj lienky, ktorých vývoj je dlhší, a preto máme občas problém s premnožením vošiek. Ako proti nim zakročiť prírodnými prostriedkami?

Netkaná textília – odkiaľ?

Netkaná textília je obľúbený materiál všetkých záhradkárov a pestovateľov. Ideálne sa hodí pod jahody, aby cez ňu neprerastala burina a jahody nehnili, výborná je pod skalku, aby medzi kameňmi nerástlo, čo nechceme. Môžeme ju dať do kvetináčov na oddelenie substrátu a drenážnej vrstvy, aby sme pri presádzaní nemuseli drenáž preplachovať. A tenkou netkanou textíliou môžeme na jar prikryť priesady a slabšie rastlinky, aby sme ich chránili pred prízemným mrazom.

1