Solárna lampa do záhrady

magneticke-solarne-svetlo-mela-magnet-svieti-led V našej záhradke za mestom nie je elektrina ani voda. Teda nie sú tam dotiahnuté žiadne rozvody. Vodu si záhradkári zachytávajú zo striech do nádrží, kto chce elektrinu, má smolu. Alebo benzínový agregát. A potom je tu ešte jedna skvelá možnosť, využiť solárne svetlá s akumulátorom.

Agregát na výrobu elektriny má význam použiť pri budovaní alebo rekonštrukcii chatky alebo pri použití elektrického kultivátora, kosačky alebo štiepkovača. Na príležitostné osvetlenie je to plytvanie zdrojmi.

Nie, že by sme v záhrade ostávali cez noc. Jednak na to nie je chatka zariadená, jednak to máme domov naozaj chvíľu aj pešo. No občas sme sa zdržali v záhrade až do tmy. Aby sme sa dobre orientovali, nič nezabudli vonku, žiadne náradie ani materiál, aby sme sa nepotkli, potrebovali sme nejaké svetlo. Ako prvý sme použili obyčajný lampáš, no nie je to ono. Neskôr sme mali v chatke malé LED svetlo na tužkové baterky. A tie sa vybijú v najnevhodnejšiu dobu.

Nakoniec sme kúpili magnetické solárne svetlo s LED diodami. Má vstavaný lítiový akumulátor, ktorý sa nabíja solárnymi článkami, takže je vždy pripravené na použitie. Po použití ho vždy zavesíme na mrežu na okno, takže sa stále dobíja. A keď ho potrebujeme, tak ho jednoducho zapneme. Pomocou dvoch silných magnetov sa dá pripevniť na zárubňu, železný stĺpik viniča alebo čokoľvek železné. Plastový háčik dovoľuje zavesiť solárnu lampu na čokoľvek, aj na haluz na strome. A čo je hlavné, celá lampa je zatavená v priesvitnom plaste a teda je to všetko vodotesné.

mela_magnet-04

Na kruhovej solárnej lampe o priemeru 13 centimetrov je desať bielych LED diód. Tlačítkový spínač ich zapína postupne v troch režimoch. Po prvom zatlačení svieti slabo, po druhom na plný výkon, po treťom lampa bliká a štvrté zatlačenie lampu vypína. Pritom pri plnom svite vydrží nepretržite osvetľovať najmenej tri hodiny a potom ale už svieti slabšie. Na slabý príkon vydrží svietiť až 12 hodín. Blikanie je výhodné, keď ideme v lete za šera pešo domov po ceste. Autá nás lepšie vidia.

Hlavne ale do tejto solárnej lampy nemusíme kupovať baterky, nabíja ju slnko a svieti vlastne zadarmo. Ideálne na chatku, kde nie je privedená elektrina.

Komentovať