Kto nebýva v rodinnom dome a chce mať záhradu, má v podstate podľa mňa len tri možnosti. Tou prvou je mať malú záhradku v záhradkárskej osade za mestom. Tou druhou je starať sa o kus pozemku na dedine u rodičov či svokrovcov. A kto sa nechce nikomu prispôsobovať a robiť si všetko po svojom, musí si kúpiť svoj vlastný pozemok na dedine. Zväčša k veľkej záhrade dostanete aj veľký starý dom, z kameňa alebo nepálených tehál. Ak ho chcete používať ako záhradný domček, musíte vyriešiť vlhkosť v ňom.





Pozemky v mestách a ich blízkosti sú drahé, ale stačí odísť zo desať kilometrov a ceny prudko klesajú. Najmä ak máte záujem o zanedbaný pozemok s métou upraviť si ho podľa svojich predstáv. Náletové dreviny na prvý pohľad vyzerajú ako problém, no pre presvedčeného permakulturistu je to cenná surovina do vyvýšených záhonov a haluzina do štiepkovača a do kompostu.

Všetko náradie a stroje je potrebné niekde uložiť a na to je dobrý aj starý „vybývaný“ dom, ktorý býva v takých prípadoch súčasťou lacného pozemku, uvažovaného ako prímestská záhrada pre ľudí bývajúcich v meste. No skôr či neskôr prídete na to, že v takom dome býva veľkým problémom vlhkosť, ktorá sa prejaví na uloženom vybavení. Ak neuvažujete v takom dome v budúcnosti aspoň sezónne bývať, nemáte chuť investovať ďalšie prostriedky do jeho opráv či rekonštrukcie. No vlhkosť riešiť treba, keď už nie kvôli domu samotnému, tak pre ochranu vášho záhradného vybavenia.

V zásade sa dá starý dom pred vlhkosťou ochrániť dvomi krokmi. Opravou starej strechy či kompletnou výmenou krytiny a obnovením izolácie proti spodnej vode. Vlhkosť tiež odstráni trvalé bývanie a pravidelné vetranie spolu s vykurovaním objektu. Teda všetko opatrenia, ktoré si vyžadujú veľké investície a veľa času. A vy ste si chceli kúpiť len záhradu…

Súvisiace:  Balkónové jahody

V takom prípade pomôže elektrický odvlhčovač vzduchu. Malý prístroj zapojený do elektrickej zásuvky filtruje vzduch v miestnosti a odstraňuje z neho vodu, ktorú môžete zachytávať do vedra.

Veľkosť odvlhčovača je potrebné vyberať podľa objemu miestností, ktoré má sanovať. Sú malé, ktoré zvládnu jednu miestnosť, väčšie pre dve či tri aj veľké stroje pre štyri či päť miestností, teda celý dom.

Pre poriadok je potrebné uviesť, že odvlhčovač vzduchu má pracovať pri zatvorených oknách a dverách, aby odstraňoval vlhkosť zvnútra objektu, nie zo vzduchu, ktorý do objektu vstupuje zvonka.

Prístroj na fotografii je určený pre dve miestnosti, ale zvláda aj štyri a za 24 hodín odsaje zo vzduchu o teplote cca 25°C aj 3 litre vody, pri vyššej teplote až do desať litrov! A do suchšieho vzduchu potom vstupuje vlhkosť z muriva, čím sa vysušuje. Za bežných okolností odvlhčovač pracuje s elektrickým príkonom od 150 do 200 W, ktorý predstavuje tepelnú energiu, ktorou sa zohrievajú vysušované miestnosti.

Odvlhčovač nie je trvalým riešením vlhkého domu, neodstraňuje príčinu vlhnutia a plesní na stenách, ale rieši len následok. Pomôže vám však v situácii, kedy nemáte možnosť riešiť prvotný problém a potrebujete sa zbaviť problémov, ktoré vám vlhkosť spôsobuje.

Produktom odvlhčovača je demineralizovaná voda, vlastnosťami podobná destilovanej. Nie je vhodná na konzumáciu, no je priamo určená do ostrekovačov čelného skla automobilov alebo do chladiacej sústavy. A samozrejme ju môžete využiť pri upratovaní v domácnosti.



Podobné príspevky

Ihličnany v záhrade
Či už máte svoju záhradku hneď pri dome alebo...
Čítať ďalej
Rýchly obed na záhrade
Nedávno našu záhradu pekne a rýchlo zhodnotil môj kamarát...
Čítať ďalej
Vetrajte byt, keď pestujete priesady
Každý panelákový záhradkár, ktorý si pripravuje vlastné priesady zeleniny,...
Čítať ďalej
Viete, ako založiť trávnik? Poradíme vám!
Zakladanie trávnika nie je len o jednoduchom rozsypaní semena trávy...
Čítať ďalej
Aké ryby môžete chovať v záhradnom jazierku
Máte pocit, že vaša záhrada zíva prázdnotou? Predstavte si, že...
Čítať ďalej
Kohút na slnku a cvikli
Sme to, čo jeme a my najradšej jeme to,...
Čítať ďalej