studna Ak máte v záhrade studňu, bolo by dobré vedieť, aká tá voda je. A aj keď ju využívate nie len na polievanie, ale aj na pitie a nič vám nie je, nezaškodí si za raz za pár rokov nechať urobiť rozbor vody, aby ste vedeli, čo vlastne pijete. A aj keď rozbor vody nie je lacná záležitosť, základný chemický rozbor máte možnosť raz do roka nechať si urobiť úplne zdarma. Ako, kde a kedy?
 




Komplexný rozbor vody zahŕňa testy na prítomnosť dusičnanov a dusitanov, ktoré sa do vody dostávajú najčastejšie z hnojív, používaných na poliach, ale aj rozbor na prítomnosť mikroorganizmov. Tie majú vplyv na tráviace ťažkosti a choroby. Obidva druhy látok robia vodu nepožívateľnú, no mikroorganizmy sa dajú vody odstrániť, napríklad chemicky.

Dusičnany a dusitany sa zvody ale odstrániť nedajú. A práve na tieto látky sa zameriava rozbor vody, ponúkaný zdarma na Deň vody. Ten je každoročne pripomínaný 22. marca. Rozbor zadarmo vám urobia regionálne vodárne, len si musíte na internete zistiť, ktorá pobočka prijíma vodu na rozbor a doviezť ju. Tak isto si môžete nechať zadarmo skontrolovať vodu na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva. Stačí doniesť asi trištvrte litra vody v čistej fľaši, napríklad PET.

Tento rok pripadol 22. marec na utorok. Teda deň, kedy väčšina úradov nemá stránkové hodiny pre verejnosť. A „hygiena“, ako väčšina z nás po starom stále volá až pričasto prememovávaný RUVZ, prijímala vodu na bezplatný rozbor len v pondelok. Tak isto aj naša pobočka vodární, vzdialená asi 40 km. Našťastie som si tento „presun v čase“ zistil vopred na internete, takže ma to neprekvapilo a pripravil som dve PET fľaše vody z našej studne v novej záhrade a nechal urobiť rozbory dva.

Súvisiace:  Vyberajte, komu zveríte záhradku

dvor

Mrzelo ma, že hoci bol rozbor vody na Deň vody inzerovaný všade možne, o tom, že vodárne urobia zadarmo len obsah dusičnanov a hygiena len dusičnanov a dusitanov, nikde nebola ani zmienka. Na budúci rok si dám rozbor urobiť určite znova, len pre kontrolu, ako sa veci vyvíjajú, ale už nepôjdem 40 autom kilometrov.

V každom prípade teraz viem, že dusičnany sú asi na polovici maximálnej povolenej koncentrácie a násobne vyššie, ako pitná voda z vodovodu, úroveň dusitanov je desatinová z hornej povolenej hladiny. To znamená, že môžeme uvažovať o vode ako pitnej, len treba urobiť mikrobiologický rozbor. A ten stojí vyše sto eur a odber vody preň treba urobiť podľa inštrukcií laboratória alebo si pozvať odborníkov priamo k sebe, nech urobia odber sami. Keďže vodu zo studne neplánujeme zatiaľ piť, na tieto účely si vozíme vodu z mestského vodovodu, rozbor robiť nebudeme.

Hoci Deň vody sprevádza silná propagácia, v podstate sa veľa nedozviete. Mi to pripadá, ako reklama na platené služby, než služba občanom.



Podobné príspevky

Vtáčie búdky v záhrade už nedávame
Milovníci prírody sa jej všemožne snažia pomáhať. Akonáhle vonku...
Čítať ďalej
vápnom natreté stromy
Stromy bielime v januári
Zima je ročným obdobím, kedy príroda spí. Aspoň by...
Čítať ďalej
Hurá do záhrady
Hurá do záhrady výstava v Trenčíne
Hurá do záhrady je názov televízneho programu pre záhradkárov. Sledujeme...
Čítať ďalej
tescoma_sk
4 tipy na vydarenú grilovačku
Deň grilovania je deň, na ktorý sa netešia iba...
Čítať ďalej
Príprava kosačiek na sezónu
Jar býva pre každého záhradkára celkom hektické obdobie. Treba...
Čítať ďalej
Ako začať s permakultúrou
Z času na čas sa objaví nejaká módna vlna v...
Čítať ďalej