Objavili sa prvé čmeliaky

Správne by malo byť napísané „Objavili sa prvé čmeliačice“, pretože ako prvé sa ukazujú prezimujúce samice, ktoré hľadajú vhodný úkryt pre založenie budúcej kolónie čmeliakov. V každom prípade v prvý aprílový víkend tohto roku sme v záhrade zaliatej slnkom počuli prvý raz charakteristický hlboký tón bzukotu týchto opeľovačov. Jar je skutočne tu. Poletovali po celej záhrade, nakúkali do každého zákutia, objavili sa aj pri dome. Škoda len, že kvetov je zatiaľ pomenej. Na hojnosť potravy si budú musieť čmeliaky ešte chvíľu počkať.

V našej záhrade sú všetky stromy a kríky napučané, ale kvitne len jeden, drieň. Má krásne a výrazné žlté kvety. V trávniku je tiež hojnosť drobných sedmokrások. A to je asi tak všetko, čo môžu čmeliaky a divé včely u nás teraz nájsť.

Minulý rok sme mali v záhrade hojnosť kvitnúcich vŕb, toho roku ale hmyz nenájde ani jednu halúzku. Všetky vŕby sme v zime zoťali, aby sme mali materiál na vŕbový plot, v ktorého stavbe teraz pokračujeme.

Pri vlahe a teple, ktoré teraz v záhrade panuje, onedlho rozkvitnú aj ostatné napučané ovocné stromy a určite sa pridá aj naša kvetná lúka. A to bude len dobre. Čmeliaky totiž na jar hľadajú najprv miesto, kde založia novú kolóniu a tiež potravu, teda nektár a peľ z kvetov. A uprednostňujú zdroje potravy blízko hniezda. Preto sme radi, že si hľadajú jedno aj druhé práve v našej záhrade a snažíme sa im tu vytvoriť čo najlepšie prirodzené prostredie spôsobom, akým sa o záhradu staráme.

Čmeliaky sú totiž veľmi usilovné opeľovače a nevadí im ani studené počasie, kedy už včely nechcú lietať. Preto sme radi za ich hojný výskyt, ktorý signalizuje bohatú úrodu ovocia a zeleniny. A pretože v záhrade máme aj niekoľko hmyzích hotelov pre divé včely, nie sme závislí od chovateľov medonosných včiel a ich zvyklostí. Bez opeľovačov by bola úroda v záhrade ohrozená, nie všetky rastliny sa dokážu opeliť len vetrom, ako je to u paradajok.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať