Závora dvojitých dverí

Čo si budeme navrávať, žijeme v dobe, kedy sa nikto nebojí nikoho a ničoho, kedy ľudia kradnú úplne bez ostychu. A my slušnejší si musíme svoje veci chrániť čoraz komplikovanejším spôsobom. Štát nedokáže chrániť náš majetok a nám nedovolí zlodejom odťať ruku, aby boli zo spoločnosti vydedení. Je pre vládu výhodnejšie prijať 20% DPH z nakupovaných stále komplikovanejších a drahších zámkov. No ale keď sa nedá kúpiť nijaká zábezpeka na dvere v starom dome, musíme si ju vyrobiť, ak nechceme nájsť chalupu jedného dňa prázdnu.
Na starom dome, ktorý sme kúpili s našou novou záhradou, boli na obytných miestnostiach dvojité drevené vonkajšie dvere a za nimi jednokrídlové presklenné. V minulosti stačilo jednoduchým zámkom zamknúť jedny aj druhé a človek sa mohol cítiť bezpečne na výlete mimo domu.

Dneska pre zlodejov zámok nič neznamená a ani drevené dvere ich nezastavia. Stáli sme pred úlohou zabezpečiť vstup do domu proti zlodejom a nezničiť staré dvere. Nechcel som do nich vŕtať ani na nich nič rezať. Rozhodol som sa vyrobiť dvojdielnu oceľovú závoru na visací zámok tvarovanú tak, aby obchádzala vonkajšiu zvislú kryciu lištu krídla dverí a pritom medzi závorou a dvermi nevznikla medzera, nabádajúca k jej vypáčeniu.

Závoru som ukotvil do múru z kameňa závitovými tyčami priemeru 16 mm do otvorov vŕtaných SDS vrtákom priemeru 18 mm. Na fixáciu som zakúpil jednu kartuš chemickej kotvy s dvomi nástavcami a metrom tenkej hadičky na predĺženie do hlbokých dier.

Závitová tyč má zavarenú maticu a závora je upevnená ďalšími maticami a podložkami na vymedzenie vôle, jamkár a kladivo dokáže divy v pevnosti a ďalší zvar všetko poistí 😉

Práca s chemickou kotvou je veľmi jednoduchá. Do vyčistenej a vyfúkanej diery (pomocou tej hadičky) som natlačil polovicu objemu zmesi, ktorá sa v nástavci zmieša a spustí sa chemická reakcia. Po nasunutí polovice závory a závitovej tyče do otvoru treba celok fixovať. V lete je za hodinu pevnosť obdivuhodná a môže sa ísť na druhú polovicu závory.

Aby sa dal zámok nasadiť, musia obe polovice závory k sebe presne pasovať. Preto druhá polovica bola fixovaná až nasadená na zatuhnutú prvú časť.

Zvarené štvorhranné profily s nástavcami sú tvarované tak, aby tesne priliehali k celým dverám, ale obišli kryciu lištu. Presah pravej strany nástavca dovoľuje držať závore pokope aj keď na nej nie je zámok, ktorý tak nie je váhou závory namáhaný.

Dvojdielna závora je tak ľahká, manipulácia s ňou nepredstavuje žiadnu námahu a nemusí byť zbytočne vysoko, ako by to bolo pri jednodielnej závore a širokých dverách.

Keď sú dvere zamknuté, môžeme zo záhrady pokojne odísť.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať