Za svojho doterajšieho života som videl viacero spôsobov pestovania malín a každý „prisahal“ na ten svoj. Niekto má rád vedenie zo stĺpov a drôtov, niekto len kolíky a niekto pestuje maliny pri plote. Videl som aj mnoho malinovísk, ktoré trpeli suchom a plodov bolo málo na to, aby sa dalo hovoriť o dobrej úrode. Bez ohľadu na spôsob opôr pre maliny aj odrody, mali tieto neúspešné pestovateľské postupy jedno spoločné.




Často sa stretávame s tým, že niektoré naše návštevy hodnotia naše malinovisko ako zaburinené. Ako príliš široké a husté. Majú pocit, že je škaredé a že tam nemôže nič vyrásť. Že z neho nemôžeme mať nijakú úrodu.

A na prvý pohľad to tak môže vyzerať. Naproti tomu môžete vidieť takéto úhľadné a udržiavané malinovisko. Ľahký prístup, pohodlné oberanie.

V čom je rozdiel? V množstve potrebnej vody a vynaloženého úsilia na dosiahnutie porovnateľnej úrody.

Ako by sa dal ten pomer určiť? Jednoducho. Nič ku drine. Na prvej fotke máte malinovisko, o ktoré sa nikto nestará a malín je tam neúrekom.

Na druhej fotke máte malinovisko, ktoré je pravidelne kosené, burina ani mladé odnože malín nemajú šancu vyrásť, zálievka je potrebná v lete každý deň. A pätinu malín treba nanovo vysadiť, lebo vyschnú. Sadenice sa berú z malinoviska na prvej fotke… lebo ich je každý rok neúrekom a je treba kosačkou „umravňovať“ maliny, lebo by inak obsadili celú záhradu.

No a ešte jeden rozdiel tam je. V januári sú prvé maliny poctivo zamulčované na krátko nasekanými vetvičkami z vyhodených vianočných stromčekov. Kyslý mulč im prospieva, nie?

Kombinácia červených, čiernych, bordových a žltých malín je nie len o pestrosti ovocia, ale aj o diverzite druhov. Pri ich oberaní je síce potrebné opatrne vchádzať do porastu aj oberať od záhrady či z uličky pri plote, ale potom máte pocit nekonečnosti úrody, len treba šťavnaté a sladké plody nájsť v tej húštine a pod listami 😉

Súvisiace:  Pridali sme ďalšie liesky

Pri pestovaní malín je teda úplne jedno, či dávate prednosť pestovaniu pri kolíkoch alebo popri vedení či plote. Dôležité je v súčasne prevládajúcom prevážne teplom a suchom podnebí zabezpečiť, aby bola vlaha využitá a neplytvalo sa ňou. To neznamená polievať viac, ale chrániť vodu v pôde pred vyparovaním. Lebo keď budú zásoby vody menšie, a oni časom budú, viac polievať nebude čím. Musíte sa naučiť s vodou lepšie zaobchádzať. Vlastne nemusíte, ja vám to nemôžem prikázať, ale ak maliny chcete nie len pestovať, ale najmä oberať, niečo (so sebou) spraviť musíte.

Hustejší porast a s mierou ponechaná burina zabráni priamemu prístupu slnku k pôde a jej vysušovaniu. Zavčasu urobený mulč udrží ešte viac vlahy a zároveň dovolí pôdnym organizmom pôdu prevzdušňovať a prihnojovať. Ušetríte si zbytočné a hlavne kontraproduktívne okopávanie aj kosenie a získate viacej úrody. V podstate v súčasnom suchu je záhradkár s motykou horší ako triedny nepriateľ.



Podobné príspevky

hruska
Hrušky, všade samé hrušky
Toho roku sa nám urodil akosi priveľa hrušiek. Pekné,...
Čítať ďalej
Pre niekoho problém, pre niekoho príležitosť
Ak ste milovník westernových filmov, iste si pamätáte scény, kedy...
Čítať ďalej
5 správnych návykov vo výžive mačiek
Každý majiteľ mačky vie, aké dôležité je poskytovať svojmu miláčikovi...
Čítať ďalej
lojovegule-1
Nezabúdajme na vtáčiky - ochrancov stromov
Dnes sa ukazovala celkom pekná nedeľa, tak sme si urobili...
Čítať ďalej
mostík
Ako mať záhradu, ktorú vám budú závidieť...
Mať dom s veľkou záhradou je asi snom každej mladej...
Čítať ďalej
Sklenník z PET fľaše
Sklenník z PET fľaše
Mladé rastliny, či už sadenice kvetov, balkónových paradajok, ruží...
Čítať ďalej