Koľko kosačiek treba v záhrade

Nemám rád univerzálne lepidlo, ktoré síce lepí všetko, ale nič poriadne. A podobne to mám aj so záhradným náradím. A osobitne s kosačkami na trávu. Neexistuje univerzálna kosačka, s ktorou pokosíte celú záhradu. Iné je to s trávou pred domom, iné okolo plotov. Inak sa kosí tráva okolo stromov a úplne inak sa kosí vysoká tráva na lúke. Skôr či neskôr záhradkár príde k poznaniu, že len jedna kosačka mu v záhrade nestačí a je treba si vybrať, aké kosačky bude používať, aby kosenie nebolo trápením.
V malej niekoľkoárovej záhradke s hustou výsadbou nízkokmenných ovocných stromov, kríkov a kvetov si vystačíte s motorovým vyžínačom s motorom 25 ccm. Rýchlosť kosenia nie je závislá od výkonu kosačky, ale od prplavej roboty pri kosení medzi rastlinami a okolo kmeňov stromov. Silný stroj nič neurýchli, slabý aspoň nepoškodí kmene a je citlivejší pri ovládaní.

Ak však máte súvislý trávnik pred vchodom do domu, kde nič iné nerastie, používať vyžínač je nezmysel, oveľa ľahšie, lepšie a aj rýchlejšie pokosíte trávu kosačkou so štyrmi kolesami, ktoré vám dovolia nastavovať výšku trávnika. Tichšie sú elektrické, musíte však za sebou ťahať elektrickú predlžovačku. Benzínové vám dovolia vzdialiť sa ďalej od elektrickej zásuvky a pokosíte aj trávnik o rozlohe desať árov. Len nesmie byť tráva po kolená, to už tieto kosačky nezvládajú. Kosenie vás teda čaká v sezóne od mája do septembra každý druhý týždeň, ak nie každý týždeň.

Dva, tri či päť árov aj vysokej trávy a najmä v členitom teréne lepšie pokosíte krovinorezom. Niekto dáva prednosť trojzubému oceľovému kotúču, niekto žacej strune. Hlavne aby mal silný motor. Ideálne 42 kubíkový, ak bojujete aj so silnými náletovými drevinami tak kľudne päťdesiat kubíkový. Silný motor ide dobre aj do hustej či vysokej trávy, nerobí mu problém burina a jej tvrdé stonky. Žiaľ ani pletivo plotov, ktoré dokáže hravo potrhať. Preto je dobré silný krovinorez na voľné plochy doplniť stredným krovinorezom s motorom 35 ccm, ktorý je ešte dostatočne výkonný, ale nie brutálny a využijete ho na dokosenie okolo plotov (skôr sa odtrhne tenšia struna, ako pletivo) aj okolo stromov. Je citlivejší na ovládanie, ale výkonnejší, ako tie malé 25 ccm vyžínače.

Krovinorez na podvozku

Vyžínače dostať kúpiť okrem motorových aj elektrické. Či už na kábel alebo akumulátorové, tie majú na jedno nabitie výdrž asi 20 minút. Ideálne na jemnú prácu okolo kvetín v blízkosti domu. Samozrejme kosia len nízku trávu.

Ideálne je pri kosení postupovať tak, že silnou kosačkou vykosíte čo najväčšie plochy a menším typom dokončíte prácu popri plotoch, okolo stromčekov alebo pri kvetoch. Vybrať si kosačku do záhrady nieje také jednoduché, ale keď zvážite svoje podmienky, členitosť terénu aj veľkosť trávnika, ktorú kosíte na jeden krát, pomocou recenzií na webe si ľahšie vyberiete zostavu dvoch či troch ideálnych kosačiek pre svoju záhradu. My v súčasnosti máme tri motorové vyžínače/krovinorezy (25, 33 a 42 ccm) a jeden akumulátorový a zvažujeme nákup elektrickej kosačky na trávnik pred domom. Správnym nástrojom ide práca od ruky a netrvá zbytočne dlho. To platí aj pri kosení trávy v záhrade.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať