Jeseň je obdobím kedy sa hraboše sťahujú za teplom a za potravou. Vonku v prírode začína byť čoraz chladnejšie a súčasne sme zberom úrody pripravili tieto škodce o potravu. Tú uskladňujeme v pivniciach, komorách alebo priamo v domoch a myši tak majú na jednom mieste aj teplo aj dostatok potravy. Ako sa proti nim brániť?. Na jednej strane je potrebné uložiť potraviny tak, aby k nim hlodavce nemali prístup. Na druhej strane treba myši eliminovať.




Či sa nám to páči alebo nie, myši majú raketovú rýchlosť rozmnožovania sa. A v prostredí s dostatkom potravy nič neobmedzuje ich počty. To, že nám žerú z našich zásob, je možno nepríjemné, ale oveľa horší je fakt, že roznášajú choroby a parazitov. Takže máme dva dôvody, prečo sa ich zbavovať. A čím skôr začneme, tým skôr zabránime ich nekontrolovanému šíreniu.

Jednou z možností je chytanie hlodavcov do pascí s návnadou. U nás nepoužívame mechanické pasce, oveľa jednoduchšia a bezpečnejšia je práca s lepovými pascami. Tie vyrábam sám aplikáciou kupovaného lepidla na myši na kartón o rozmeroch asi 30 x 30 cm. Priamo z tuby vytlačím jednu alebo dve kružnice lepidla na podložku a v strede krátky pásik, na ktorý kladiem návnadu. Osvedčilo sa mi polovičku vlašského orecha z našej záhrady a kúsok slaniny.

Takto pripravenú pascu položím do každej miestnosti domu na zatienené miesto, napríklad pod regál, vždy tak, aby bola pri stene. Opatrné hlodavce majú takéto miesta radi. Cítia sa tu bezpečne pred predátormi. Pasce kontrolujem vždy, keď prídeme do záhrady. Občas sa chytí myš, občas aj tri. Takú pascu vyhodím aj s návnadou a vyrobím novú. Lepidlo nie je drahé, prázdne škatule nie je problém zohnať a my ich máme z nakúpeného vybavenia, aspoň ich takto zrecyklujeme. A slaninu nakrájanú na plátky držíme v bezpečne uzatvorenej nádobe.

Súvisiace:  Bio postrek proti škodcom

Keď sme si už dali nejakú prácu s dopestovaním zdravej zeleniny a ovocia, tak to predsa nenecháme zožrať nejakým hlodavcom.



Podobné príspevky

tescoma_sktescoma_sk
4 tipy na vydarenú grilovačku
Deň grilovania je deň, na ktorý sa netešia iba...
Čítať ďalej
Najlepšie siete proti vtákom na hrozno
Leto a jeseň je časom zberu úrody. Dozrieva ovocie na...
Čítať ďalej
Kúriť trnkami? Prečo nie
Kúrenie drevom je na Slovensku tradične rozšírené, lebo sa...
Čítať ďalej
bonsai-treebonsai-tree
Drenáž a fólia
Drenážná vrstva je dôležitou súčasťou pestovania kvetín a stromčekov...
Čítať ďalej
Osy v záhradeOsy v záhrade
Osy v záhrade
Pomaly sa blíži obdobie, kedy dozrieva ovocie v záhrade...
Čítať ďalej
Podporujeme Čínu
Sme sa dozvedeli, keď sme medzi rečou spomenuli, že sme...
Čítať ďalej