Chceli by ste poznať dôvod prečo na záhrade pestovať bylinky? Je to jednoduché. Bylinky vám môžu pomôcť napríklad pri chorobe. Ďalej potom môžu byť veľmi dobrým pomocníkom pri varení. Prečo teda nevyužiť domáce bylinky miesto kupovaných? Môžete si z nich urobiť aj domáce zmesi. Tie potom využijete napríklad na bylinkový čaj. Možno tiež vytvoriť zmesi na grilovanie alebo na dochutenie polievok. Posledným dôvodom, prečo pestovať bylinky na záhrade je ich vzhľad. Vyzerajú nádherne a tiež vašu záhradu krásne prevoňajú.




Mäta pieporná na chuť a tiež ako liek

Na vašej záhrade by rozhodne nemala chýbať mäta pieporná. Mätu môžete využívať ako čerstvú, tak i sušenú. Čerstvú mätu môžete využiť na veľmi osviežujúci letný nápoj. Ten urobíte tak, že nasekanú mätu dáte do studenej vody a pridáte šťavu z citróna. Tento nápoj vám dokáže zahnať smäd v horúcich letných dňoch. Ďalej môžete mätu využiť napríklad pri príprave ľadového čaju.

Sušená mäta sa využíva na bylinné tinktúry. Výplachy odvarom z mäty piepornej vám pomôžu napríklad pri bolestiach zubov a ďasien. Vývar zo sušenej mäty tiež môžete využiť na inhaláciu pri chorobe. Pokiaľ do mätového odvaru namočíte kus obväzu či látky, vytvoríte tým obklady, ktoré prospievajú pri zápaloch kože a rôznych vyrážkach.

Medovka lekárska

Medovku môžete využiť niekoľkými spôsobmi. Medovka lekárska má jemne citrónovú chuť, preto sa pridáva do domácich limonád či do smoothie. Uvariť si môžete tiež sirup, ktorý potom využijete na dochutenie čajov alebo tiež už raz spomínaných limonád. Pridať ju môžete aj do šalátov, kde dodá jemný nádych citrónu. Táto bylinka sa hodí aj ako korenie. Dochuťte pomocou medovky kurča a uvidíte, že ste túto chuť doteraz nepoznali.

Súvisiace:  Leto praje viac záhradkárom, ako dovolenkárom

Aké sú lekárske účinky medovky?

Medovka lekárska pôsobí blahodárne na upokojenie celého organizmu. Upokojuje nervovú sústavu a uvoľňuje kŕče. Čaj z tejto byliny pomáha zaspať ľuďom, ktorí trpia nespavosťou.

Tymián obyčajný

Najvhodnejšie použitia tymianu je v kuchyni. Používa sa čerstvý i sušený. Môžete ho dať napríklad k nejakému mäsu, ktoré sa chystáte spracovať. Hodí sa do koreniacich zmesí, ktoré potom využijete napríklad pri pečení kurčaťa či do sekanej. Z tymianu sa vyrába jedno veľmi známe korenie a to provensálske korenie.

Má tiež, ako každá bylinka, aj lekárske účinky. Pomáha pri zápaloch horných ciest dýchacích. Vytvárajú sa z neho odvary, ktoré sa následne inhalujú.



Podobné príspevky

U nás sa jahodám darilo. Prečo nie...
Na rok 2021 budú záhradkári spomínať s ťažkým srdcom....
Čítať ďalej
evo_smdevo_smd
Svetlo automaticky a zadarmo
Jeseň záhradkára formujú dva aspekty. Tým prvým je úroda...
Čítať ďalej
Na jeseň sme si v záhrade prisvietili
Vraj každé tri dni sa dni skrátia o osem...
Čítať ďalej
Prečo zakázali topinambur
Topinambur bol ešte nedávno propagovaný nie len v odbornej záhradkárskej...
Čítať ďalej
Komercia, až to bolí
Zase som raz urobil tú hlúposť, že som pozeral v...
Čítať ďalej
kyprá pôda pod mulčomkyprá pôda pod mulčom
Starý mulč neodstraňujeme
Stále viac ľudí sa prikláňa k prírodnému a jednoduchšiemu...
Čítať ďalej