Nezbierajte bylinky pri ceste, obsahujú olovo

byliny Toto odporúčanie počujete v takmer každom televíznom magazíne o zdraví alebo pre záhradkárov, v ktorom radia, aké bylinky zbierať, sušiť a potom používať na liečivé a upokojúce čaje, odvary alebo kúpele. Odporúčajú zbierať bylinky na tieto účely na stráňach a lúkach, lebo tie pri cestách obsahujú olovo z výfukových plynov automobilov.




Niekedy mám pocit, že bylinkári a bylinkárky, ktorí v televízii vystupujú, sa zabudli v minulom storočí. Obdivujem znalosti a vedomosti o bylinkách a liečivých účinkoch jednotlivých rastlín a ich častí na človeka. No na druhej strane neviem pochopiť ich odtrhnutosť od reálneho sveta. Ako keby sa raz niečo naučili, potom zastavili príjem informácií a stále omieľali to, čo sa naučili kedysi.

Olovo ako prísada do paliva pre motorové vozidlá sa používalo v minulosti na to, aby tlmilo nárazy ventilov do hlavy motora. V dnešnej dobe sa sedlá ventilov vyrábajú z mäkkých materiálov, ktoré už nepotrebujú zlúčeniny olova v palive. Staré autá boli z prevádzky vyradené alebo si ich majitelia nechali vymeniť hlavy motorov za nové s mäkkými sedlami. Olovnaté benzíny sa u nás nevyrábajú a nepredávajú od 1.1.2011. A dovtedy postupne klesala ich výroba aj spotreba už od deväťdesiatych rokov minulého storočia. Typickými autami, ktoré potrebovali olovnatý benzín, boli Škoda 105/120 a Lada. Keďže olovnatý benzín sa postupne predával na menej a menej čerpacích staníc, výmena hláv bola jednoduchším riešením.

V každom prípade, dnešné autá už olovo z výfukov do ovzdušia nevypúšťajú a posledných dvadsať rokov jeho výskyt sa veľmi výrazne znižoval. Netvrdím, že splodiny z výfukov sú liečivé, ale katalyzátory, ktoré sú povinnou súčasťou dnešných áut, výrazne znížili výskyt škodlivín vo výfukových plynoch. Veď si len spomeňte, ako vás dokážu „cvičiť“ na STK a emisnej kontrole každé dva roky, ak máte staršie auto.

Preto vylučovať bylinky z okolia ciest z používania pre obsah olova je scestné a ukazuje skôr na neznalosť bylinkára ako na jeho schopnosti. Nerešpektovanie súčasnej skutočnosti ho stavia skôr do svetle tmárstva, ako do pozície osvetára. Takéto vyjadrenie potom skôr škodí, ako pomáha šíreniu informácií o skutočne pozitívnych účinkoch rastlín na človeka. Či už pri liečení chorôb alebo v ich prevencii.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


4 komentáre to “Nezbierajte bylinky pri ceste, obsahujú olovo”

  1. Peter píše:

    Dobrý deň,
    Článok je to pekný, ale nepochopil som jednu vetu:
    Bezolovnaté benzíny sa u nás nevyrábajú a nepredávajú od 1.1.2011.

    Mohol by som vedieť či sa od prvého januára roku 2011 prestal vyrábať bezolovnatý benzín, alebo v tej vete máte preklep? Nejako sa mi nezdá že by sa už vyše 5 rokov predával len benzín s olovom ako ste v tej vete napísali.

  2. admin píše:

    Ďakujem za upozornenie. Moja chyba, už som to v texte opravil. Olovnaté benzíny sa prestali vyrábať a predávať od januára 2011.

  3. Peter píše:

    Ono, je tam ešte jeden problém. To olovo sa z okolia ciest odplavuje naozaj veľmi pomaly, a na samočistenie nestačí ani niekoľko desaťročí.

    Ale na druhú stranu, kto zo starších neprehltol kúsok amalgámovej plomby ktorá sa mu rozpustila v žalúdočnej kyseline…

    • admin píše:

      Ja vidím väčší problém.

      Okolo ciest nebol vytvorený 2 metre široký nepriedušný koridor, za ktorý sa prach a exhaláty z výfukov nedostali. Vrátane olova. Preto je postoj „pri ceste bylinky netrhám“ farizejský.

Komentovať