Hrozno strihané nebolo

Medzi pravidelné povinnosti záhradkárov a pestovateľov hrozna patrí začiatkom roka ostrihať vinič, aby v lete dobre zarodil a aby nebolo plodov ani málo ani priveľa, aby boli strapce veľké a sladké. Pravidelný jarný strih viniča zaistí zdravie vinohradu aj úrodu. A aj priateľka sa tejto činnosti poctivo venovala. Po dlhých rokoch ale tento rok nebolo potrebné u nás strihať hrozno. Dvadsať päť koreňov viniča sa bude musieť zaobísť bez jej nožníc. A nehľadajte v tom žiadnu lenivosť ani nepriazeň počasia či okolností. Jednoducho to nie je treba.

 
Starú záhradu už nemáme a strihanie viniča je tak na novom majiteľovi. Pravda, ak ešte nejaké hrozno v záhrade ostalo. Z informácií, ktoré máme z počutia, ju prerábajú na oddychovú záhradu s plotom a trávnikom, po našej permakultúrnej záhrade zrejme neostane ani pamiatka. Môžem nám to byť ľúto, ale nový majiteľ záhrady má právo prispôsobiť si ju svojím predstavám.

A v našej novej záhrade sú vlani zasadené korene viniča ešte malé na to, aby sa na nich robil klasický strih. Tento rok budú rastlinky zastrihnuté tak, aby sa vytvoril nízky kmienok a až v ďalšom roku príde na rad strihanie na ťažeň a čapík.

vinohrad

Dokonca som ešte ani nenatiahol na stĺpy vodiace drôty, budem to robiť asi až v lete. Keďže ale vinič je ešte malý a ani ho nebudeme strihať, znamená to, že budeme mať málo rastlinného materiálu. Veď viete, aká kopa halúzok po strihaní vinohradu zostáva. A my plánujeme z vetvičiek robiť štiepku. Využívame ju na mulčovanei alebo zasýpanie rozmokreného trávnika po silných dažďoch. Príde mi to lepšie riešenie, ako navážanie množstva štrku.

Všetko má pozitíva aj negatíva. Tento rok nestriháme vinič, ale ani nemáme štiepku. A ani hrozna si tento rok neužijeme. S tým sme ale počítali pri kúpe záhrady. Aj preto sme hneď prvú jeseň vysadili hrozno, aby sme čo najskôr dopestovali prvú úrodu.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať