Jahodový lekvár nebude

Je až neuveriteľné, ako niektorí záhradkári dokážu svojimi „premyslenými“ zásahmi do prirodzeného kolobehu zlikvidovať nejednu plodinu na svojom pozemku. A to dokonca opakovane niekoľko rokov za sebou. Kým predvlani kompletne uschli kompletne vypleté jahody na svojom políčku, toho roku síce jahody neuschli, ale aj tak úroda jahôd je len tak-tak na ochutnanie. A to bola vlani nasadených stovka nových sadeníc! Nuž to je tak, keď sa veci robia na efekt a nie na efektívnosť.
Ako sa vzhľadom na klímu ukazuje, je veľkou chybou pestovať jahody na vyokopávanom záhone, kde jednotlivé rastliny obklopuje beznádejne vyprahnutá zem. Burina síce podľa povery neodoberá jahodám vlahu ani živiny, zato z takejto pôdy sa odparí asi tretina vlahy, ktorá sem spadne z neba alebo z hadice. Ešte väčšou hlúposťou je pestovanie jahôd na čiernej fólii, ktorá vraj bráni burine v raste. No bodaj by aj nie, pod tou čiernou fóliou je zem tak rozpálená, že tam nerastie a nežije temer nič. A teda takáto pôda je odkázaná na umelé prihnojovanie a zavlažovanie. Prirodzený beh vecí je narušený a výsledkom je takmer nijaká úroda. Alebo kompletne vysušené rastliny jahôd, ktoré takúto starostlivosť záhradkára neprežijú.

Ďalším extrémom je urobiť pre jahody naozaj vysoký vyvýšený záhon s kúpeným ľahkým substrátom. Všetka voda zo závlahy beznádejne pretečie skrz a tak sú to všetko vyhodené peniaze. Máte síce skvelú výhovorku, prečo vám jahody nerastú a neplodia, môžete sa sťažovať, koľko úsilia ste venovali zavlažovaniu, ale skutočne je vaším cieľom efekt a mať možnosť sťažovať sa, alebo malo byť cieľom dopestovať úrodu jahôd a s čo možno najnižšími vkladmi energie svojej aj kupovanej?

Tento rok jahody ohrozoval mráz. Spústa kvietkov zamrzla. Niektorí pestovatelia ich na noc chránili netkanou textíliou. Potom jahody znova obrazili a z nových kvietkov zarodili bohatú úrodu, tak ako vždy. Ovšem nie tým, ktorí záhon pokryli textíliou na týždeň. Potom vám nepomôže ani chovať si vlastné včely. V takejto záhrade skutočne ani tento rok nebudú variť jahodový lekvár. Nebude z čoho.

My už máme tri várky varenia lekváru za sebou, a to sme ešte stihli poriadnu porciu čerstvých jahôd podarovať takým, čo majú malý záhon a na lekvár by nestačilo. No nemáme ani vyokopávané záhony, ani čiernu fóliu ani umelú závlahu. Permakultúrnym spôsobom sa staráme, aby jahody mali najlepšie možné podmienky v danej situácii. Úzke záhony v trávnatom okolí sú mulčované slamou. A tak ani nezhnijú v daždi ani neuschnú v suchu. Možno nemáme najkrajšie záhony jahôd v ulici, ale my nepestujeme jahody pre súťaž krásy záhonov, ale pre bohatú úrodu. A tú sme mali vždy, bez ohľadu na ponosy spoza plotov.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 150 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať