Jednoduchý stolík z malej palety

Niekedy potrebujeme v záhrade jednoduchý stolík, na ktorom by sme mohli presadiť rastliny v kvetináči, nakrájať zeleninu na olovrant alebo opraviť nejaký stroj. Prípadne príručný stolík pri grilovaní. Vlastne stolčekov v záhrade a pri dome nie je nikdy dosť. Aby sme nemuseli stále dokupovávať stolčeky v obchodoch alebo z tých súčasných stále niečo niekam prekladať, môžeme zmajstrovať malý stolík z jednorázovej malej palety, ktorú získame od kamarátov. Takéto jednorázové nevratné paletky sa používajú na dodávku rôznych kancelárskych materiálov alebo vybavenia v každom väčšom úrade alebo firme a zväčša sú predmetov odvozu do zberného dvora alebo likvidácie. Tým, že si ju zoberiete do záhrady ako polotovar, často vyriešite „veľký“ problém. A sebe ušetríte kopu času aj nejaký ten materiál.

Výhodou takýchto jednorázových paliet je skutočnosť, že sú z dreva bez chemického ošetrenia, teda sú bio. Nevýhodou je nižšia životnosť, ak z nich vyrobíte stolík alebo iný výrobok a neošetríte ho. V závislosti od účelu, na ktorý nový stolík plánujete použiť, ho môžete natrieť od prírodných po syntetické (a lacnejšie) oleje na drevo, alebo akrylovými lakmi.

Štandardné palety majú rozmer 120 x 80 cm, ale nevratné palety sa robia vo veľkostiach podľa potreby, podľa prepravovaného tovaru. Takže môžu byť naozaj všelijaké, táto z fotografií je približne polovičná z EUROpalety. Podarilo sa mi zohnať paletku s plným pokrytím plochy doskami, takže mi kompletne odpadla výroba a úprava pracovnej plochy. Mojou úlohou ostalo po dokončení pracovnú plochu vybrúsiť a predtým vyrobiť nohy k stolíku.

stolček z palety

V rámci jednoduchosti a štýlu som zvolil nohy do X, na ktoré som použil zvyšné krátke latky. Podľa výšky postavy hlavnej používateľky stolíka som zvolil výšku pracovnej dosky nad terénom 80 cm. Latky na nohy na som prikladal k stolíku a odmeral som si nie len dĺžku, ale aj uhol zrezania oboch strán nôh. Pokosovou pílou to išlo ľahko a hlavne presne u všetkých štyroch nôh. Zámerne nepíšem hodnotu uhla, lebo pri inej šírke palety alebo inej výške hotového stolíka vám vyjdú iné hodnoty.

nohy na stolík

Hotové nohy som nepripevnil k lisovaným špalíkom palety, ale k pomocným hranolom. Na tie som tiež využil zvyšky materiálu zo svojej dielne. Najprv som si do roviny nastavil pracovný stolík a na ňom pomocou vodováh nastavil nohy do správnych polôh. K palete a hranolu som ich pripevnil štyrmi vrutmi, potom stredy nôh prevŕtal vrtákom priemeru 12 mm a stred stolíka spevnil závitovou tyčou M 12 a maticami s veľkoplošnými podložkami.

stolík z palety

Hotový stolík je natretý olejom na drevo proti vnikaniu vlhkosti a hnitiu dreva. Vďaka svojím rozmerom a použitému smrekovému drevu nie je ťažký a dá sa ľahko preniesť všade tam, kde ho práve potrebujeme. A vďaka použitiu odpadu na jeho stavbu je prakticky zadarmo.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať