Magnólia: Rozžiari a prevonia každú záhradu!

Obľúbený okrasný ker púta hlavne počas jarných mesiacov, keď sa po chladných mesiacoch všetko prebúdza k životu. Spájate si magnóliu výlučne s krásnymi ružovými kvetmi s jemnou vôňou? Odtieňov aj druhov je hneď niekoľko, poďte sa zoznámiť.

 

 

Jarná kráska

Neprehliadnuteľná. Presne taká je magnólia v každej záhrade, v ktorej si nájde svoje miesto. Jej pôvod treba hľadať vo Východnej Ázii či Strednej Amerika. Hoci okrasná drevina s ružovými, bielymi ale aj žltými kvetmi kvitne výlučne na jar, po odkvitnutí disponuje nielen peknými listami ale aj červenými plodmi v jesenných a zimných mesiacoch. Vo všeobecnosti sú magnólie a takmer 80 ďalších druhov nenáročné na pestovanie, vybrať si môžete z troch druhov – stálozelené, poloopadavé a opadavé. Medzi najobľúbenejšie druhy patria magnólia soulangova, ľaliokvetá, veľkokvetá či holá.

Ako pestovať magnóliu?

Hoci nie je magnólia náročná na pestovanie, dariť sa jej bude na slnečnom a polotienistom stanovišti. V tieni totiž rastlina takmer nekvitne. Ak teda túžite po jej čarokrásnych kvetoch, venujte výberu vhodného miestu dostatočnú pozornosť, magnólia totiž nemá rada presádzanie. Veľmi dobre si poradí s vysokými ale aj nízkymi teplotami, v prvých rokoch sa však odporúča pred mrazmi chrániť koreňový systém napríklad vreckom rašeliny či kôrovým mulčom. Rastlina dobre znáša aj sucho, vystačí si s prirodzenými zrážkami, zvýšenú zálievku potrebujú len mladé, ešte nezakorenené magnólie.


 

Starostlivosť o magnóliu

Do veľkej miery ide o bezúdržbový strom, ktorému sa darí v mierne kyslej, priepustnej a vyživenej pôde. Hnojenie je prospešné v jarných mesiacoch až do septembra, rastlina sa odmení bohatým kvitnutím. Pri výbere kultivaru sa treba zaujímať aj o výšku stromu v dospelosti, príliš vzrastlé stromy treba totiž pravidelne prestrihávať a upravovať. Bežne sa rezom odstraňujú suché a poškodené konáre, ale až po odkvitnutí kvetov. Prípadnú burinu v okolí magnólie treba odstraňovať ručne, nie okopávaním, keďže ide o plytkokoreniacu drevinu.

Komentovať