Nie je nad dobrý spánok

krasa S touto myšlienkou sa zobúdzam každé ráno. Ale nebolo to tak vždy. Samozrejme, že keď človek uzatvára deň s tým, že urobil poriadny kus roboty, je spokojný sám so sebou aj s výsledkom svojej námahy, spí sa mu dobre. No ja mám pocit dobrého spánku len posledných niekoľko týždňov. Nie, že by som tak miloval jarné práce v záhrade a námahu s tým spojenú. Skôr ide o to, že už spím dobre. Mám nový matrac.
 
 
 
Pretože čas nepridáva energie ani mne, skôr naopak, naša záhrada reflektuje tieto zákonitosti prírody. Kvôli zníženej námahe pri obrábaní políčok sme založili vyvýšené záhony. Zelenine sa v nich darí, my sa nemusíme toľko zohýnať pri pletí, ľahšie sa nám polieva a určite sa bude aj ľahšie zberať úroda. Menej zohýnania znamená menej bolestí chrbta. Takže keď je všetko potrebné urobené, sme menej unavení a teda si môžeme zvyšok dňa vychutnať na verande záhradnej chatky so šálkou kávy. Skoro ako z romantického filmu, sedíme a pozeráme do zapadajúceho slnka nad naším „rančom“ 😉

Lenže ten chrbát bolel tak či tak. Či sme robili na záhradke viacej, alebo menej. Či sme oddychovali doma alebo sa boli prejsť, občas sa kríže ozvali. Nakoniec padlo doma rozhodnutie, že by bolo vhodné vymeniť matrace, na ktorých spíme. Rodina nám doporučila ortopedické matrace, ktoré im veľmi pomohli a uľavili od bolesti. A kto by nechcel spať bez pocitu bolesti v krížoch?

potah-stressfree

S potešením sme zistili, že sa matrace vyrábajú nie len v rôznych rozmeroch ale aj rôznych hrúbkach. Dá sa teda pomocou nich aj zvýšiť úroveň postele nad podlahou, lebo na nízkej posteli sa ťažko líha a tiež ťažko vstáva. Naši starí rodičia vedeli, prečo majú vysoké postele, v staršom veku to už viem aj ja.

Na druhej strane som prišiel k záveru, že vymeniť matrace na našej staršej posteli nebude také jednoduché. A než prerábať starú nevyhovujúcu posteľ, tak sme sa radšej rozhodli pre kúpu postele novej. Vymeníme to všetko!

Ako si správne vybrať matrac

Dnes sa dajú kúpiť válendy aj manželské postele buď spolu s matracmi, alebo si vyberiete len postel s roštom a naň si kúpite taký matrac, aký sa vám páči alebo aký vám vyhovuje zo zdravotného hľadiska. Z ponúkaných postelí sme si vybrali takú, ktorá nám vyhovovala rozmermi aj dizajnom a zmestí sa nám do spálne. A bola o niečo vyššia, ako tá staršia. Nie len, že sa nám bude do nej lepšie líhať, ale vyššia výška súčasne znamená väčší úložný priestor pod posteľou. Navyše je vybavená delenými polohovateľnými roštami, to pre prípad potreby v staršom veku.

Keď už sme mali vybratú posteľ, zostal jediný problém. Aký typ matraca si do svojej novej postele vybrať. Dnes už to viem, ba dokonca som už expert na matrace. Ale prd kúpou som toho o matracoch veľa nevedel. Pomohla mi stránka http://spravnymatrac.sk, ktorá v desiatich krokoch, na základe mojich odpovedí o veku, váhe, výške, zamestnaní a tak vybrala z celej škály matracov pre rôzne použitia tri typy, doporučené vzhľadom na moje proporcie a zdravotný stav.

na matraci

Dnes spím na matraci zo studenej peny o výške 20 centimetrov. Spolu s väčšou výškou samotnej postele som dosť vysoko nad podlahou na to, aby som si večer pohodlne ľahol bez zbytočného zohýnania. Manželka si pochvaľuje odopínateľný poťah matraca, takže keď ho náhodou v noci alebo počas choroby prepotím, ľahko ho vyperie v automatickej práčke. Matrac skvele kopíruje moje telo a dobre sa mi na ňom spí aj na boku, kde najradšej zaspávam, aj na chrbte. Navyše je vhodný ak naším polohovateľným roštom.

Najdôležitejšie ale je, že sa mi na novom matraci veľmi dobre spí. Už ma nebolia kríže, ráno sa zobúdzam oddýchnutý a hovorím si, že nie je nad dobrý spánok na dobrom matraci.Jedna odpoveď to “Nie je nad dobrý spánok”

  1. Martina píše:

    Mne pomáha na dobrý spánok pohár mlieka, alebo pohár piva. Vtedy zaspím ako malá. Hlavne netreba jesť sladkosti a piť energetické nápoje, mastné jedlá. Večera by mala byť ľahká. To sú teda aspoň moje postrehy. V poslednom čase ma začal bolievať chrbát tak neviem či je to matracom, polohou pri spánku alebo vankúšom. Tak idem vyskúšať od najlacnejšej varianty čo je zmena vankúša http://www.matrace-vegas.sk/vegas-anatomicky-latexovy-vankus-model-12-511 . Dúfam že to nebude už vyležaným matracom alebo posteľou. Hlavne nech to rýchlo prejde 🙂 Prajem pekné sny.

Komentovať