Opatrne na pôžičku

Keby som sa vás teraz opýtal, čo vám chýba, čo by ste si želali, čo by sa vám hodilo teraz kúpiť, iste by ste mi vedeli vymenovať najmenej desať vecí, ktoré by ste vedeli využiť. No tak isto by ste vedeli vymenovať mnoho dôvodov, prečo práve teraz ich kúpiť nemôžete. A jedným z nich by bol aj nedostatok peňazí. Ako hovorí jeden vtip, normálni ľudia normálne žijú a špekulanti špekulujú, ako vyžiť od výplaty po výplatu. Práve na nás útočia zo všetkých strán ponuky na dostupné pôžičky.
Otvorím internetbanking, a tam predschválená pôžička. Vyberiem si peniaze z bankomat a na potvrdení predschválená pôžička. Otvorím noviny, v nich reklama na pôžičku. Otvorím leták zo schránky a tam lacná pôžička. Už sa bojím otvoriť chladničku…

Každý, kto vážne uvažoval nad tým, že si zoberie pôžičku, a vidiac predschválenú sumu na výpise z banky a do banky naozaj zašiel, tak veľmi rýchlo pochopil, že zobrať si pôžičku v banke nie je také jednoduché. Nie len, že chcú aby ste ju mali čím ručiť, ešte potrebujú spústu potvrdení. Že nedlžíte štátu, že máte zaplatené odvody, že nemáte exekúciu, že máte pravidelný príjem, že vám po zaplatení splátok ostane na živobytie a najradšej by boli, keby ste si popri pôžičke ešte aj sporili pravidelne na niektorý účet.

Môže sa potom niekto čudovať, že ľudia ochotne navštevujú nebankové spoločnosti, kde sa ich toľko nevypytujú, zato si nechajú ich skvelú a rýchlu pôžičku dobre zaplatiť na úrokoch a poplatkoch?

Pretože zobratie pôžičky si vyžaduje veľa úsilia pred jej schválením a čerpaním, a tak isto veľa úsilia si vyžaduje jej pravidelné splácanie, mali by ľudia dobre rozmýšľať, kedy a na čo si pôžičku zoberú. Aby to nebolo na veci, ktoré ich odvádzajú od šetrenia alebo zarábania. Aby si zobrali pôžičku na užitočné veci, ktoré pomáhajú šetriť náklady alebo šetriť pri nákupoch, prípadne dovolia lepšie zarábať. Keď si kúpi nové auto na úver mladý človek, ďalšie peniaze ho stojí palivo na výlety a navážanie sa, ale taxikár ním dokáže zarobiť. Keď si kúpite na pôžičku televízor, len zabíjate čas. Ale keď si na pôžičku kúpite záhradu, dopestujete si časom vlastnú zeleninu a ovocie, ktoré potom nemusíte kupovať v obchodoch, o rozdiele v kvalite ani nehovorím. A keď máte dosť vlastnej zeleniny v záhrade, zjete jej toľko, že oveľa menej kupuje aj iných potravín a pochúťok.

Keď si chcete zobrať pôžičku, uvažujte, na čo ju miniete.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať