Dva zámky na bráne

Oplotenú časť záhrady od neoplotenej oddeľuje veľká železná brána. Bežne je zamknutá na zámok pod kľučkou, ale na zimu som ju radšej zamkol na druhý zámok. Mali sme totiž v lete jednu nemilú skúsenosť a keď teraz nebudeme chodiť do záhrady každý deň, ako v lete po práci, budeme istejšie spávať, keď bude brána bezpečne zamknutá. Ani nie tak pre ľudí, ale kvôli srnčej a jelenej zveri, ktorá sa tu premáva ako doma.
Záhradu priečne rozdeľuje plot a v ňom brána široká 4 metre. Obidva oceľové stĺpy hrubé 15 cm sú zabetónované do hĺbky 90 cm. No aj tak v lete, po dňoch sucha a prudkom daždi sa stalo, že sa jeden stĺp v zemi trocha posunul. A to stačilo na to, aby sa jazýček zámku s kľučkou vysunul z protikusu v druhom krídle brány a jedno krídlo brány sa otvorilo.

Neviem, či to bolo v noci, ráno alebo na poludnie, ale poobede sme našli jednu časť brány otvorenú. Brána sa vlastnou váhou otvára smerom dolu zo svahu, asi tak v uhle 45°. Sused, ktorý bol v záhrade už od rána, sa ma po príchode pýtal, či som bránu zabudol včera zatvoriť. Aj možno vďaka tomu, že bol od rána v záhrade, si nikto a nič netrúflo do našej záhrady vojsť, lebo otvorená zadná brána bola viditeľná aj z ulice, záhrada je v kopci.

Nastavil som pánty oboch krídiel a brána sa opäť dala bezpečne zatvoriť a zamknúť. No tento incident ma upozornil na to, že zmena množstva vody v pôde môže spôsobiť mierne posuny stĺpov oboch krídiel a budem musieť vyriešiť bezpečnejšie zamknutie tejto brány najmä na zimu, keď niekoľko dní záhradu nevidíme. A mať otvorenú bránu v zime je ako pozvánka pre srny na hody na našich ovocných stromoch. Už raz nám do záhrady vnikli cez susedov chatrný plot. Hneď v zime som postavil náš nový plot a v nijakom prípade som nechcel, aby sa podobný nájazd opakoval.

reťaz na bráne

A tak som na našu bránu zavesil reťaz s visacím zámkom. Pozinkovanú reťaz som ale najprv vložil do širokej plastovej elektrikárskej izolačnej bužírky. Reťaz tak nebude obíjať poplastovanie konštrukcie brány a ani tak nebude svietiť do ďaleka. A tiež nechladí ruky pri manipulácii. Na kľúčoch od záhrady tak pribudol ďalší kľúč a horná brána je na zimu bezpečne zatvorená.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať