Sú elektrické nožnice praktické do záhrady?

Bosch-Ciso-17 Kvalitné náradie dokáže odbremeniť pri práci v záhradke od veľkej námahy a spraviť tak náš pobyt v záhrade príjemnejší, aj keď máme mnoho roboty. V duchu tejto paragigmy sme zakúpili veľa kvalitných pomocníkov do domácnosti aj záhradky, čo nám umožnilo splniť si svoje „povinnosti“ skôr a s menšou námahou. Veľmi sa nám osvedčila akumulátorová pílka na konáre aj akumulátorový vyžínač. Preto sme sa rozhodli na jeseň si zaobstarať aj nožnice na konáre s akumulátorom. Sľubovali sme si od toho menej unavené ruky od neustáleho stískania nožníc. Ako to celé dopadlo?
Keď máte problémy s rukami, keď vás lakte už veľmi nepočúvajú a aj niekoľko hodinové stláčanie hoci aj kvalitných nožníc pri strihaní stromkov a následnej „likvidácii“ konárov do kompostu alebo ako materiálu na mulč vám robí problémy, uvítate mechanizovaného pomocníka. Na hrubé konáre sme si zvykli použiť akumulátorovú pílku a tak sme na tie tenšie chceli kúpiť akumulátorové nožničky na konáre. Štrapácie s objednávaním a nedodaním nožničiek som popísal v článku nedávno. Na tretí pokus sa nám podarilo nožničky objednať, aj keď inú značku. Na tretí deň od ich doručenia, v sobotu, sme ich zobrali do záhrady vyskúšať a overiť si, či sme nekúpili zbytočnosť.

Dnes sa do ručného náradia až na výnimky nepoužívajú NiMH akumulátory, ktoré trpia veľkým samovybíjaním, ale spoľahlivé LiIon akumulátory. A pri hľadaní náradia do domu aj záhrady si dávame pozor, aby tento typ akumulátora bol v náradí použitý. LiIon akumulátory poskytujú veľký výkon a sú vždy pripravené. Keď náradie odložíme nabité, nemusíme sa o mesiac báť, či sa rozbehne. Tak je to s pílou, vyžínačom aj ručnou vŕtačkou. A preto sme aj objednali akumulátorové nožničky Bosch Ciso na strihanie vetví na stromoch.

Bosch-Ciso

Asi pol kila sa v ruke nedrží akurát ľahko, ale ani zle. Na môj vkus nie je dobre vyriešená spúšť nožničiek. Možno sa to zdá výrobcovi bezpečné, ale pre prácu je to nepraktické. Chýba akákoľvek aretácia v pracovnej polohe a prekonanie nejakého odporu pri strihaní. Takže ani srnky netušia, či ste už nožničky spustili, len sa im nechce alebo ešte musíte pritlačiť viacej.

Nožničky odstrihnú konár tvrdého dreva do 9 mm priemeru, mäkkého do 14 mm priemeru. Čo je „tvrdé“ alebo „mäkké“ nie je nikde napísané, to zbadáte, až keď nožničky ťažko prejdú materiálom na tretí pokus. Alebo že by bol iba slabý elektro-mechanizmus?

Fajn je vyriešená čepeľ nožničiek. V podstate určuje maximálny možný priemer. Vidlicu z čiernej ocele nasuniete na konár, stlačíte spúšť a pohyblivá oceľová čepeľ zájde do materiálu a oddelí ho. Alebo aj nie.Po zhliadnutí videa práce s Bosch Ciso asi už chápete tie narážky v texte… Po filmovaní sme zobrali nožničky na test na stromy. Nerobí sa s nimi zle, aj keď tá váha je v ruke cítiť, zato nemusíte nič stískať, ako pri klasických nožniciach. Len niekedy naštve to pár sekundové čakanie na zastrihnutie, či skôr otvorenie nožníc po strihaní. A človek sa nadrie ukazovákom, kým presvedčí „bošku“ aby sa pohla.

Potom som sa dal odstrihnuté konáre (z minulého dňa obyčajnými nožnicami Fiskars) rozstrihávať na krátke asi 4-5 cm kúsky, aby sa lepšie kompostovali. Čím viacej som s nožničkami Bosch robil, tým sa intervaly oddychu skracovali a rukoväť, kde je akumulátor, zohrievala. Už som si tak nejak zvykol, ako s boškou narábať, aby neštrajkovala a po hodine strihania cvak, ticho, koniec. Došla šťava.

Energiou v nožničkách by sa dalo šetriť tak, že by som tenké halúzky strihal ručnými nožnicami a tie nad centimeter elektrickými. Lenže to by som musel neustále prekladať nožnice. Alebo by sme to museli robiť dvaja. A to by trvalo oveľa dlhšie, ako keď zoberiem fiskarsky do ruky a cvakám, strihám, skracujem a nemusím rozmýšľať, ako boške ulahodiť.

Bosch-Ciso-20

Skrátka a dobre, po návrate domov som Bosch Ciso akumulátorové nožničky očistil, dobil baterku, zabalil a poslal naspäť predajcovi. Je to za 15 rokov druhý raz, čo som niečo vrátil do obchodu, kde som to kupoval. Tieto nožnice ma jednoducho sklamali. Najprv tým, ako nepredvídateľne strihajú, jednak tým, že na intenzívnu prácu v záhrade nie sú vhodné. Navyše baterka sa nedá jednoducho vymeniť a dobíjanie trvá päť hodín…

Vhodné sú len pre toho, kto nevládze obyčajné nožnice stisnúť, aby odstrihol konár. A pre toho, kto občas potrebuje odstrihnúť vetvu na strome. Tam by tých 300 až 500 strihnutí mohlo na jeden deň stačiť. Na spracovanie haluziny ale absolútne nie.

Takže sme objednali obyčajné nožnice na „chlebový pohon“. Osvedčené Fiskars.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať