Tag slnko

Solárna sušička v zime kúri

24 novembra 2018,, napísal admin Tagy: , ,

Keď prestane slnko páliť, ochladí sa nie len zem, ale aj múry kamenného domu. V miestnostiach začína byť zima a vlhko. A pretože tu trvalo nebývame, tak tu ani nekúrime. Nemáme kachle ani plynový kotol. Mohli by sme prikurovať elektrickým konvektorom, ale bez dozoru ho nenecháme a za tú chvíľu, čo sme tu cez víkendy, by sa aj tak nič poriadne nezohrialo. Našťastie aj slabé slnko pri vytrvalom svietení poskytuje dosť tepla na temperovanie a vysušovanie. Tento rok som nemusel nič vymýšľať ani vyrábať, mohol som použiť vybavenie z minulého roka. Len som všetko trošku upravil a samozrejme prestavil z letnej na zimnú prevádzku. Najmä som vylepšil tepelnú izoláciu, aby som prácne získané teplo nepúšťal naspäť do voľného priestoru. Aspoň som si precvičil prácu s tavnou pištoľou.

 

 Predĺžené leto

16 októbra 2018,, napísal admin Tagy: , , , , ,

Tradiční pestovatelia, gazdovia a záhradkári majú svoje pranostiky, ktoré odzrkadľujú kolobeh dejov v prírode a sú akýmsi prírodným organizérom, podľa ktorého sa môžeme riadiť pri pravidelne sa opakujúcich každoročných prácach na poliach a záhonoch či v ovocných sadoch. Zdá sa však, že presnosť týchto vypozorovaných zákonitostí prestáva byť v prijateľných medziach a treba hľadať nové indikátory jednotlivých etáp záhradkárskych prác. No nie vždy to musíme považovať za problém.

Varianty slunečníků na našem trhu – jaké existují?

20 apríla 2015,, napísal admin Tagy: ,

Pobyt na slunci sice může být příjemný, ale ne vždy je to pravidlem. Zvláště, pokud jsme mu vystaveni dlouhodobě, nebo jsme na něm v době poledne, můžeme si způsobit zdravotní komplikace. Mezi ty patří úpal či úžeh, ale stejně tak spálená pokožka našeho těla. Řešení daného problému je přitom velmi prosté a přinášejí ho zahradní slunečníky. Ačkoliv pod nimi si každý z nás jistě představí naprosto klasický a jednoduchý slunečník, možností je na našem trhu více. Pojďme se podívat na ty nejznámější a také nejvyhledávanější z nich.

1