Gaštany sa nám vydarili

Mať v záhrade strom gaštana jedlého je snom nejedného záhradkára. Priateľke sa tento sen splnil kúpou novej veľkej záhrady, kde je na gaštan dosť miesta. Pretože aj ten malý prútik, ktorý sme kúpili, sa časom rozrastie do majestátnych rozmerov. Mysleli sme na to už pri jeho výsadbe. Ale že prvé gaštany z neho ochutnáme už tretí rok, o tom sa nám nesnívalo ani v najbujnejších záhradkárskych snoch.

Pretože gaštany trpia vzduchom prenosnou závažnou chorobou, ktorá končí približne v pätnástom roku úplným vyhynutím stromu a pretože v okolí je množstvo starých stromov, ktoré ich majitelia po tom, čo úplne prestali dávať úrodu, nechali na pospas osudu a ako „bacilonosičov“, nechceli sme nijaký malý stromček ako potomka zo stromov v okolí. Priateľka vybrala odolnú samoopelivú odrodu z overeného eshopu.

Tento rok sa prvý raz objavili na stromčeku kvety a neskôr sedem súplodí. Pozorne sme sledovali, ako sa z malých guličiek vyvíjajú stále väčšie ostnaté gule.

Začiatkom októbra sa začali obaly otvárať a padať na zem. Každý deň sme úrodu kontrolovali a spadnuté plody zozbierali, aby sa nestali korisťou hrabošov alebo vtákov. Len spadnuté plody sú skutočne zrelé, obíjanie na stromoch okrem iného poškodzuje kôru gaštanov a otvára vstupné brány pre zmieňovanú infekciu. Aj mulčovanie okolia kmeňa chráni strom pred poškodením kosačkou.

Celkove sme mali v prvej úrode sedem gaštanov, hoci v každom puzdre boli dva alebo tri, ale nie všetky sa plne vyvinuli. No tých sedem stálo za to!

Na fotografii sú porovnávané s bežnými gaštanmi, ktoré nám daroval náš sused zo svojej bohatej úrody starých stromov. Tie naše sú za tri obyčajné 😉

Aj po uvarení nás nečakalo žiadne prekvapenie. Gaštany boli plné, zdravé a chutné. A ako hovorí priateľka, z takýchto gaštanov by sa ľahko robila gaštanová roláda 😛 Na to, aby ich bolo dosť aj na pečenie si asi ešte pár rokov budeme musieť počkať. A pretože varovanie suseda o obmedzenej životnosti gaštanov neberieme na ľahkú váhu, o pár rokov vysadíme ďalší gaštan v záhrade vyššie. Plot okolo tejto časti sme už začali stavať.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať