Presťahovať plot môže byť jednoduché

Že si neviete predstaviť situáciu, kedy by bolo potrebné presťahovať plot? Nevadí, ja vám jednu takú ponúknem. Kúpite pozemok, okolo neho sú ploty v žalostnom stave. Skôr stĺpy, lebo pletivo ešte pár rokov vydrží. A tak k existujúcemu pletivu postavíte nové stĺpy, staré odstránite a plot stojí teraz pekne kolmo a chráni vaše ovocné stromčeky pred vysokou zverou. A potom niekto príde a ukáže vám, že je plot na jeho pozemku. Ako sa to mohlo stať a čo teraz urobiť?
Ten plot tam stojí takých sedemdesiat rokov. Postavil ho kedysi mladý bohatý gazda, aby chránil svoje ovocné stromy na svojom pozemku. Po tridsiatich rokoch príde zememerač, možno lenivý a možno opitý a nechce sa mu behať hore dolu, tak obíde pozemky dole pri ulici a potom hore na konci záhrad a medzi zamerané dva body nakreslí do mapy rovnú čiaru. Že pozemky boli doteraz, a ploty stále sú, nie na priamke, ale na dvoch stranách trojuholníka, ho v socializme netrápi. To bude až váš problém, oveľa neskôr.

Pozemok sme kúpili, ako ho bývalá majiteľka užívala (formulácia notára) a ani by ma nenapadlo, že tu môže byť problém. A tak staré drevené, zväčša zhnité drevené stĺpy nahradili nové, oceľové. A ledva sme to dokončili, horný sused reklamoval, že je nový plot postavený na jeho pozemku. Horkýže postavený nový plot. Plot je starý, vymenili sme len stĺpy. Geodeti potvrdili, že hranica pozemkov je úplne inde! Odhad času a nákladov na súdne konanie ukázal, že by to bolo sakra drahých sto metrov štvorcových. Tak čo, keď sused nechce ten švík predať a súdiť sa nechcem?

Takže zvesiť pletivo, vykopať kusy betónu aj so stĺpom zo zeme, zasypať jamu z novo vykopanej diery, osekať betón zo stĺpa a polovicu aj tak kúpiť nové? Navoziť štrk, vodu, cement a znova všetko zabetónovať, tentoraz na novej katastrálnej hranici? 125 metrov plota? Chcelo by sa vám? Jáj, vy by ste si požičali zemný vrták a tých 50 dier urobili motorovo.

Tak mne sa nič z toho nechce!

Ja som lenivý záhradkár.

Preto som k starému pletivu osádzal nové stĺpy na zemné vruty. A preto je teraz pre mňa vlastne jednoduché celý plot posunúť na nové miesto. Stačilo mi kúpiť päť stĺpov a päť zemných vrutov, ktoré mi po presťahovaní celého plota na konci zvýšia, môžem ich použiť nabudúce inde.

Pletivo je na stĺpoch a vodiacich drôtoch zvonka. Takže som na novo a správne vymeranú líniu osadil štyri nové stĺpy na zemné vruty a vybral zo zeme prvé štyri staré stĺpy. Pletivo spolu s drôtmi som pritiahol k novým stĺpom a pripevnil k nim. Potom už stačilo zakaždým po osadení štyroch stĺpov vybrať jeden či dva staré a pritiahnuť pletivo na novú pozíciu.

Takto som postupne pletivo narovnal do priamky medzi dva hraničné body. Keď som mal v túto krásnu jeseň čas, tak medzi desiatou a druhou som šesť stĺpov dal. Práca postupovala pekne od ruky. Najviac roboty dalo presne vymerať miesto pre vruty šikmých vzpier stĺpov, aby som sa trafil upevňovacími hákmi do starých dier a nemusel vŕtať nové, aby mi stĺpy zbytočne nehrdzaveli.

Keď bolo pletivo na novom mieste, prišiel čas aj na dokončovačky, ktoré som neurobil, keď prišlo k „reklamácii“. Takže pletivo je pripevnené ku všetkým trom vodiacim drôtom, spodok pletiva je fixovaný k zemi šikmo zarazenými 4 mm hrubými pozinkovanými hákmi na sádrokartón, nech sa zver nepodhrabáva. A na vrch stĺpov pôjde ešte ostatný drôt, nech si srnčia zver rozmyslí skákať k nám do sadu 😉

Posunutie plota ma vlastne okrem času nič nestálo. Jasne, trochu som si mákol, ale beriem to ako posilňovanie, ušetril som za fitko. Som na čerstvom vzduchu, robím čo ma baví a na svojom, a čo si vlastne myslel sused, keď prišiel po desiatich rokoch s tým, že cudzí plot stojí na jeho pozemku, ma tiež nezaujíma. Slušný človek na jeho mieste by ho bol už dávno presťahoval alebo po jeho oprave bol už navždy ticho. Poznáte to z tých parádnych rečí na svadbách v kostole, však? Čo už, každý máme nejakú povahu, len ja mám nový plot 🙂


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať