Vyberáme záhradnú kosačku na trávu

Vlastná záhrada je radosť, o ktorú je však nutné náležite sa starať. Ak teda nechcete, aby vám zelený živel, ktorý pokrýva vašu súkromnú oázu pohody, prerástol cez hlavu, je najvyšší čas, vybrať si kvalitnú záhradnú kosačku na trávu na mieru potrebám vašej záhrady.
Kosačka, s ktorou pokosíte rýchlo, kvalitne a ľahko!

Len s takou vás totiž aj táto nie príliš obľúbená činnosť, ktorú je však potrebné pravidelne absolvovať, bude dosť možno nakoniec aj baviť. Predovšetkým je dôležité vyberať záhradnú kosačku na trávu podľa veľkosti kosenej plochy. Na malú predzáhradku vám postačí elektrická kosačka s menším záberom, avšak pre ľahké pokosenie rozľahlej záhrady oceníte viac benzínovú kosačku s väčším záberom, dostatočne veľkým zberným košom a najlepšie aj s pojazdom. Odborníci aj výrobcovia kosačiek odporúčajú u záhrad do šesto metrov štvorcových využiť elektrickú kosačku na trávu, u plôch do tisícpäťsto metrov štvorcových benzínovú kosačku na trávu, a nad túto plochu staviť radšej na traktorík či rider. Pre najviac využívané a zaťažené trávnaté plochy potom môžete využiť aj praktického moderného pomocníka v podobe robotickej kosačky, ktorá vám sekanie výrazne uľahčí a zvládne poriadny kus práce za vás. Pri výbere je dôležité zohľadniť aj spomínanú šírku záberu noža kosačky, ale aj fakt, či bude kosačku najčastejšie ovládať muž či žena. Staršie osoby a príslušníčky nežného pohlavia totiž rozhodne ocenia nielen elektrický štartér, ale aj pojazd, ktorý vie skrátiť aj samotný čas kosenia a vynaloženú námahu.

kosačka na trávu

Typy záhradných kosačiek na trávu

Na každú veľkosť záhrady existuje to najlepšie riešenie, rovnako ako na vašu ochotu kosenia. Záhradné sekačky totiž zvládnu nielen pravidelnú starostlivosť o dokonale upravený anglický trávnik, ale tiež dokonale skrotia aj prerastenú trávu, do ktorej údržby sa vám často nechce. Stačí si len vybrať správny typ.

Rotačné kosačky na trávu vedia bravúrne so svojimi rotujúcimi nožmi kosiť kratšie aj vyššie trávy do zhruba piatich centimetrov. Zvládnu sekanie do koša, mulčovanie aj bočné a zadné vyhadzovanie. Pre väčšie záhrady môžete vyberať rotačné kosačky benzínové, pre menšie plochy potom elektrické rotačné kosačky.

Bubnové kosačky na trávu si vedia poradiť aj s trávou výrazne prerastenou, trávu totiž v skutočnosti nekosíte, ale podtínate. Ich motor je výkonný, váha ťažšia, a vďaka špeciálnemu krytu vie poskladať trávu do riadku, čo vám uľahčí jej následné sušenie.

Vretenové záhradné kosačky na trávu strihajú trávu o protiostrie, a vďaka tomu pokosený trávnik nežltne a nezosychá. Sú ideálne pre kosenie anglického trávnika, kosiť s nimi však musíte skutočne poctivo a pravidelne.

Zabudnúť nesmieme ani na robotické kosačky, ktoré vedia kosiť trávu, zatiaľ čo vy sa kúpete alebo odpočívate. Hodiť sa vám môžu aj strunové kosačky na trávu, ktoré si poradia s trávou okolo plotov, záhonov či stromčekov.

Aké parametre je dobré si u kosačiek na trávu postrážiť?

Rozhodne hmotnosť, pojazd, motor, šasi i zberný kôš.

Zberný kôš oceníte v prípade, že nechcete nechať trávu ležať na trávniku, nechcete ju sušiť, ani následne hrabať. Zberný kôš by obzvlášť u väčších záhrad mal byť dostatočne priestorný, aby ste nemuseli stále zastavovať a chodiť ho vysypávať.

Šasi kosačky je veľmi dôležité preto, aby vám kosačka dlho vydržala dobre slúžiť a zvládla nápor terénu aj odskakujúce kamienky. Najčastejšie je šasi kosačky vyrobené z ABS plastov, zliatin či kovu. Kovové šasi je ťažšie, najviac však vydrží. Naopak ABS plastové šasi je ľahké, jeho životnosť však výrazne kratšia.

Motor kosačky na trávu by mal byť rozhodne kvalitný a výkonný. Medzi najlepšie patria štvortaktné motory, ktoré vynikajú vysokou životnosťou, nízkou spotrebou, a zároveň im nechýba vysoký výkon.

Váha kosačky na trávu je tiež významným faktorom výberu. Vysoká hmotnosť ovplyvňuje ovládanie kosačky aj jej obratnosť, a obzvlášť ženy či seniori by si mali vyberať kosačky s nižšou hmotnosťou či doplnené o pojazd.

Pojazd kosačky oceníte v kopcovitom teréne, pri dlhom kosení trávy aj v prípade, že vám chýba dostatok síl. Elektrické aj benzínové kosačky môžete vyberať s týmto praktickým doplnkom, ktorý vie výrazne skrátiť aj čas kosenie vášho trávnika.

Medzi doplnkové funkcie, ktoré sa vám tiež môžu hodiť, rozhodne patrí mulčovanie, nastavenie výšky kosenia a šírka záberu.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať