Keď sme na jar kupovali pozemok, vedeli sem, aké stromy tam rastú. No najmä sme vítali voľné miesto, kam môžeme vysadiť ďalšie ovocie. No najskôr bolo treba časť pozemku očistiť. Nie len od zvyškov starých plotov, nanoseného odpadu, ale aj od náletov a černičia. Počas sezóny sme aj ochutnali ovocie z novozískaných stromov, ale túto zimu sme boli nútení urobiť aj jeden radikálny zásah.




Mimoriadne chutné boli plody troch mladých čerešní-chrupiek, pochutili sme si my aj naši príbuzní. No oberanie ovocia nám komplikovala jedna skutočnosť. Stromy boli sadené v jednom rade vo vzdialenostiach dva metre od seba. Odhadovaný vek asi pätnásť rokov. A keďže sa nejednalo o moderné nízkokmene, tak si stromy celkom silne konkurovali, konáre si vzájomne prerastali do korún. Okrem iného to znamenalo vzájomné tienenie si, čo vždy vyústi do vlhkosti a plesňových chorôb. A oslabený strom znamená aj menej úrody. A možno aj nižší vek.

Nedalo sa nič robiť, hoci sú plody všetkých troch stromov chutné, jedna čerešňa musela ísť preč. Samozrejme tá stredná. Aby som pri jej spiľovaní nepoškodil koruny vedľajších stromov, použil som akumulátorovú teleskopickú reťazovú pílku. Postupne som najskôr z kmeňa odrezal najhrubšie konáre, aby padajúce kusy nemali veľkú váhu a aby nepadali cez koruny susedných čerešní. Pomocou tejto šikovnej pílky dočiahnem asi do štvormetrovej výšky. Oplatí sa mať na hlave čiapku a na očiach ochranné okuliare proti padajúcim pilinám. Netrvalo to dlho a onedlho predo mnou stál kmeň s vrchovcom, ktorý som zložil šikmým rezom tak, aby padol do priestoru medzi dva stromy dopredu. Túto prácu som si nacvičil, keď sme odstraňovali vŕbu, čo nám ničila strechu. A tam sme pracovali za horších podmienok.

Súvisiace:  Oplatí sa kúriť drevom ovocných stromov?

Keďže zostávajúci kmienok nebol veľmi hrubý a mne sa nechcelo ísť ďaleko pre akumulátorovú reťazovú pílu, dokončil som prácu s tou malou teleskopickou. Skrátil som si ju a postupne som zhora odpiľoval malé klátiky. Príde mi to jednoduchšie, ako spíliť celý kmeň a potom na zemi ho rozpiľovať a dávať pozor, aby sa mi reťaz nedotkla zeme, čo znamená jej otupenie a koniec práce (hoci v dome mám iste ďalšiu náhradnú) aj to, aby mi lištu v reze necviklo. Na prácu som si so sebou bral dva akumulátory 20V 4 Ah a ni som ich nevybil.

Narezané drevo skončilo v prístrešku na drevo. A zvyšné dve čerešne teraz majú dosť miesta na zdravý rast. A čo sa týka množstva úrody, onedlho iste dobehnú stratenú „sestru“. Škoda len, že pri vysádzaní stromčekov niekto nerozmýšľal, miesta je tam dosť.



Podobné príspevky

Mráz skosil kvety jahôd mačetou
Pre dnešný článok som sa v nadpise inšpiroval textom...
Čítať ďalej
Viete, ako založiť trávnik? Poradíme vám!
Zakladanie trávnika nie je len o jednoduchom rozsypaní semena trávy...
Čítať ďalej
Ako nemať suché maliny
Za svojho doterajšieho života som videl viacero spôsobov pestovania...
Čítať ďalej
Na akú plochu treba akú kosačku
Umelé aj prírodné trávnaté plochy potrebujú údržbu. Najčastejšie teda...
Čítať ďalej
Poriadok vo výseve
Mať poriadok vo výseve je základ úspešného pestovania. Každá...
Čítať ďalej
Plastový kompostér
Hoci našu záhradu ponímame ako prírodnú, občas sa nevyhneme...
Čítať ďalej