S opravou plota som sa celkom nadrel

Malý plotík okolo zeleninovej záhradky alebo kurína nie je problém postaviť. Tých pár jám pre stĺpy a pár vriec cementu a tri fúriky štrku spracuje za víkend hádam každý. No aj tak je to drina, ktorú môže uľahčiť výmena svalov za rozum a použitie napríklad zemných skrutiek. No ani potom nie je celkom bez námahy, hoci podstatne ľahšie. No ak vás čaká takmer tristo metrov oplotenia, tak sa zapotíte tak či tak. Hoci vám s tým pomôžu dobrí priatelia. Skrátka to chvíľu trvá, najmä ak všetkých od práce zdržuje zamestnanie.

Stavba či skôr oprava pletivového plota ma čakala hneď po tom, ako sme sa s priateľkou rozhodli prikúpiť k našej záhrade v kopci vedľajší ovocný sad. Zanedbané boli nie len staré ovocné stromy, ale aj pletivové ploty, stavané pred 50 a 70 rokmi pomocou drevených kolov, zasadených do zeme. Zopár ich ešte držalo, niektoré boli vykývané a dosť ich bolo aj úplne odhnitých a stáli len vďaka podopretiu alebo na pletive.

Jednou z možností by bolo objednať si firmu a potom škrípať zubami, ako to domrvili. A potom odvážať hlinu z vykopaných jám, lebo väčšinou to inak, ako hrubou silou a množstvom betónu, ktorým zakydajú aj konce stĺpov, nevedia. A na šlendrián som ja alergický.

Vsadil som na moje osvedčené zemné vruty. Výhodou je, že nemusím kopať jamy, nemusím riešiť, čo s tou zeminou, nemusím vláčiť cement, vodu a štrk a miešať bez elektriny betón a potom ešte fixovať oceľové stĺpy, aby stáli kolmo. A nemusím tŕpnuť, či bude betónu dosť alebo či mi náhodou nestvrdne, kým dokončím osadenie ďalšieho stĺpa.

Zrátal som si, že od marca do septembra (sedem mesiacov, 28 víkendov, k tomu nejaká dovolenka…) tých 110 stĺpov a 22 šikmých opôr do zeme dám. Štyri zemné vruty za jeden pracovný deň… keby nebolo inej roboty, keby občas nepršalo, keby… nebolo treba vešať pletivo na stĺpy, ťahať napínacie drôty k stĺpom, vešať pletivo na ne. Veď vravím, že aj nejaká dovolenka k tomu.

Pustiť srny do sadu sa mi veľmi nechcelo, takže som nechal staré pletivo tam, kde bolo a nové oceľové stĺpy osadil do zemných skrutiek 68×650 mm k pletivu tak, aby som po odstránení starých drevených stĺpov upevnil pletivo k novým stĺpom. Najskôr provizórne, neskôr po natiahnutí troch radov napínacích drôtov a vyrovnaní kosoštvorcového pletiva, ktoré sa napokon ukázalo ako celkom v dobrom stave, definitívne. To staré pletivo o výške 160 cm bolo na dvoch protiľahlých úsekoch dlhých po 75 m, teda na dvoch tretinách oplotenia.

Mal som tých zemných vrutov a stĺpov uprostred jari akurát tak dosť, keď sa ponúkla sestra aj dlhoročný kamarát, že ma v tom nenechajú a že mi pomôžu. A pomáhali mi až do augusta, kedy sme osadili posledný stĺp a bolo treba zlikvidovať aj 50m úsek najstaršieho a najhoršieho pletiva a nahradiť ho novým.

Na to už sme ale boli vo väčšom kolektíve. Aby sa nám s pletivom ľahšie pracovalo a jeho napínanie krepovými kliešťami som mohol nechať na neskôr, vybral som uzlové lesnícke pletivo. Jednu sobotu sme natiahli tento 50 metrový úsek, keď sme predtým ráno vytrhali to staré polorozpadnuté a krovinorezom dole všetko vyčistili. Poobede som radšej pozval všetkých aktérov na grilovačku a opačný koniec záhrady, kde stačilo pletivo len zavesiť na stĺpy a drôty, sme si nechali na iný deň.

Záverom bolo osadiť nové vysoké pletivo na treťom 25 m úseku, kde sme čiastočne prekryli staré pletivo. S výdatnou pomocou sme to zvládli pred jesenným termínom výsadby nových ovocných stromčekov. A nadreli sme sa teda všetci.

Jedno je fakt, že kvôli stavbe plotu sa výrazne zredukovala až do konca leta všetka ostatná činnosť v pôvodnej záhrade. A že sme nemali žiadnu dovolenku na oddych a zotavenie. Na druhej strane, keď môže byť človek každý deň v takom príjemnom prostredí, ako naše dve záhrady, tak nijakú exotickú dovolenku nepotrebuje 🙂


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať