Vyvýšený záhon nepotrebuje rýľovať

Pri diskusiách o našej záhrade som počul aj také argumenty, že vyvýšený záhon je problém, lebo sa v ňom nedá rýľovať. Priznám sa, že som nad tým nikdy neuvažoval, pretože v našej záhrade nerýľujeme nie len vyvýšené záhony, ale nerýľujeme vôbec. Môže sa to zdať ako záhradnícke kacírstvo, ale je to tak. Pestujeme nie len ovocie, ale aj zeleninu, dokonca na niekoľkých druhoch plôch a ani jednu nerýľujeme. Nepotrebujeme to. Naše pestovateľské plochy sú kypré a úrodné aj bez rýľa či motyky. Ako je to možné?

Ortodoxní záhradkári veria, že musia zem na jeseň zrýľovať, aby jednak prevrátili pôdu a dostali živiny (dodané hnojivo) z povrchu do hĺbky a jednak rozrušili zem. Veľké hrudy mrazom popraskajú na menšie kusy. My zase veríme, že keď nebudeme dážďovkám a baktériám v pôde prevracať domček hore nohami, vyrušovať ich a zabíjať neustálou zmenou životných podmienok, rozkypria a pohnoja nám pôdu samé. K tomu im pomáhame jednak tým, že do pôdy nedodávame syntetické hnojivá a tiež že povrch záhonov mulčujeme senom alebo slamou.

Nastieľanie na jednej strane udrží vlahu v zemi, na druhej svojím postupným rozkladom dodáva do pôdy rastlinný materiál, ktorým sa baktérie aj dážďovky živia. A súčasne nedostupnosťou svetla bráni rastu burine. Nie len, že nemusíme rýľovať, my nemusíme ani okopávať.

kyprá pôda pod mulčom

Je to vidieť aj na tejto fotke. Začiatkom zimy som dokončil vyvýšený záhon, do ktorého som nahádzal lopatou zem a povrch priateľka pokryla slamovým mulčom. V polovičke marca sme mulč dali preč, aby som doplnil zem, keďže v novom vyvýšenom záhone pri prebiehajúcich procesoch v jeho vnútri klesá hladina substrátu. Pod vrstvou slamy bola zem kyprá a vlhká, keby bolo teplo, dalo by sa rovno sadiť alebo siať.

No povedzte, prečo by som mal takúto zem rýľovať? Ja viem, je to ťažké na psychiku, prechod na permakultúrny spôsob pestovania v záhrade vyžaduje zmenu myslenia, zmenu postojov a zabudnutie zásad, ktoré do nás a našich rodičov tvrdošijne vštepovali naše socialistické poľnohospodárske vysoké školy.

Záleží len na vás, či budete neustále s prírodou vo svojej záhrade bojovať a znásilňovať ju, alebo sa poučíte z prírodných procesov a budete ich využívať vo svoj prospech. No my určite ani vyvýšené záhony nerýľujeme.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať