Aj na záhrade využijete perlátor

perlator-vody Poprosil ma kamarát, či by som mu nepomohol v jeho záhrade. Chcel si postaviť podobný vyvýšený záhon, ako máme my, ale v menšom a sám si na to netrúfol. Tak sme sa dohodli a v sobotu ráno stretli na parkovisku, aby sme jeho autom odviezli seba aj materiál na jeho stavbu. V jeseni je na takéto práce čas, ale nie najlepšia doba.

Menší záhon sa stavia oveľa rýchlejšie, ako náš veľký, ale aj tak je to zaberačka. A špinavá robota, keď je po daždi a zem mäkká. Vykopávali sme len trávové korene, záhon bol zapustený tak do 25 centimetrov, ale je jasné, že sme mali baganče ťažké od hliny a náradie, ale aj oblečenie a ruky od blata. Keď sme sa pred jedlom chceli umyť, chvíľu to trvalo. Mydlo a prúd vody nakoniec vykonali svoju prácu.

Kamarát má záhradku v modernejšej osade, majú tam privedený elektrický prúd aj vodovod. To veľa vecí uľahčuje, na druhej strane ale prevádzka takejto modernej záhradky aj niečo stojí. Po našej opakovanej očistnej tortúre, lebo aj pri jedle aj pri pití kávy sme chceli mať čisté ruky, som navrhol kamošovi, že by si mal zaobstarať úsporný perlátor. Zníži mu prietok vody vodovodnou batériou, ale prevzdušnený prúd bude pôsobiť ako teraz ten na plno pustený. Najmä pri dlhom umývaní rúk, náradia ale aj riadu po výdatnom obede spotrebuje výrazne menej vody a ušetrí dosť peňazí. Ja sám používam perlátory v celom byte a keď dokončím rozvody vody na chalupe, ktorú sme nedávno kúpili a kde videl naše vyvýšené záhony, perlátory budú aj tam. Vodu síce budem mať z vlastnej studne, ale mi vyhovuje ten široký a vzdušný prúd vody, ktorá tečie z batérie.

perlator-vody

Keď sme ďalšiu sobotu pokračovali v dokončovaní vyvýšeného záhon napĺňaním obruby hnojom a hlinou, aby sa na jar dali do nej sadiť zeleninové priedsady, už sme sa umývali ako u nás doma. Menej vody z perlátora umylo všetko dokonale a za menej peňazí. Šetriť sa dá aj na záhrade.

Komentovať