Akumulátorový krovinorez

Keď máte v záhrade trávnik, musíte ho kosiť. Keď pestujete vidiecku kvetovú lúku, stačí dva razy ročne. Ovocný sad tiež potrebuje udržiavať trávu v rozumných medziach. Na takú trávu už malá kosačka so zberným košom nestačí, na to treba veľký krovinorez s hlavou so žacou strunou. Pre také prípady, keď netreba kosiť veľké plochy naraz, sme si zaobstarali do záhrady elektrickú kosačku na baterky, ako súčasť nášho projektu postupného prechodu na elektrické stroje do záhrady.

 

 

Akumulátorové náradie vo všeobecnosti nepatrí k najlacnejším, pretože potrebujete k nemu kvalitnú nabíjačku a kvalitné baterky. A to musíte kúpiť naraz, to nie je ako s benzínom do klasického krovinorezu, ktorý platíte niekoľko rokov po malých čiastkach, až nakoniec palivo je drahšie, ako stála kosačka. Na druhú stranu, keď vyberiete dobre, jedna nabíjačka a jedna sada akumulátorov slúži viacerým strojom a celkové náklady sú tak relatívne nižšie, teda cena za jeden stroj je potom prijateľnejšia. Hlavne ďalšie roky za prevádzku už nepriplácate toľko (za elektrinu).

Týmto smerom sa uberalo aj naše uvažovanie a pretože máme veľa akunáradia do dielne a k nim aj sady akumulátorov, malé pre operatívne práce, stredné pre náročnejšie použitie, „riskli sme to“ a kúpili akukrovinorez v Lidli, spolu s novými, pre nás najsilnejšími akumulátormi 20V 8 Ah. K tejto kosačke potrebujeme dva kusy, pretože ide na 40V, ale využijeme ich aj v odvetvovacej reťazovej pílke alebo píle na konáre, dokonca aj v akuvŕtačke pri tesárskej robote s dlhými vrutmi. Ako vravím, cena sa rozloží a už to nie je také drahé, ako to vyzerá na začiatku. Najmä keď pár nabíjačiek už máme.

Ako kosí kosačka na baterky

Už ju nejaký ten mesiac používam, takže celkom dobre viem.

Prvá vec, chýba spaľovací motor, ktorí trasie celým strojom aj vašimi rukami. Teda akukosačka nemá vibrácie, ani po dvoch hodinách kosenia vás z toho „nebrnia“ ruky, nebudete v budúcnosti potrebovať neurológa.

Po druhé, absentujúci spaľovací motor znamená, že akukosačka vydáva menší hluk. Paradoxne, najviac hučí spodná prevodovka z náhonu na žaciu strunu. Táto kosačka z Lidla totiž používa veľa unifikovaných dielov, čo znižuje celkovú cenu kosačky. Menší hluk ale neznamená, že je úplne tichá, zavčas ráno alebo pozde večer by som teda ani s ňou nekosil.

Po tretie, odpadá starosť o zapaľovaciu sviečku či mať ďalšiu v rezerve.

Po štvrté, nemusíte myslieť na zásobu benzínu a mazacieho oleja pre dvojtaktné motory. Ani sa neušpiníte pri ich mixovaní a nalievaní do nádrže. S tým súvisí, že akukosačka nevydáva žiadny smrad. A nemusíte sledovať, ako sa menia ceny benzínu na čerpacích staniciach.

Po piate, nemáte problém s upchatým sitkom palivovej sústavy alebo rozpadnutou palivovou hadičkou, čo sa deje u lacných krovinorezov. Netrápi vás upchatý karburátor.

Po šieste, nenamáhate sa pri štartovaní naťahovaním lanka. Akukrovinorez jednoducho spustíte stlačením dvoch tlačítok. Prvé je bezpečnostný spínač s časovačom nastaveným na jednu minútu, ktorý odpojí akumulátory, ak dlhšie nebeží motor. Zabraňuje sa náhodnému spusteniu motora. A druhý spínač je na rúčkach tam, kde majú motorové krovinorezy „plyn“.

Ak kosíte menšie členité plochy, počas presunu medzi nimi nemusíte nechať bežať motor, aby ste ho nemuseli opäť štartovať. Aku krovinorez vypnete a po chvíli tlačítkom opäť zapnete. Menej hluku, menej spotrebovanej energie, menej námahy.

Po siedme, fakt ktorý je pre niekoho nevýhoda, pre niekoho výhoda. Bežné motorové krovinorezy a vyžínače kosia strunou plochu o priemere 42 cm. Tento krovinorez z lidl.sk má kryt pre žaciu strunu o priemere 34 cm. Dvojzubový oceľový kotúč má štandardný priemer 25 cm.

S menším krytom struny sa lepšie dostanete v členitých miestach medzi kvetmi či kríkmi. Pri súvislých plochách ale potrebujete viac priechodov, aby ste skosili trávu, než by ste potrebovali motorovým krovinorezom/vyžínačom.

Na druhej strane má tento akuvyžínač nastavenie výkonu v troch stupňoch. Zodpovedá to príkonu 600, 800 alebo 1000 W. Pre porovnanie to zodpovedá výkonu motorových dvojtaktov o objeme 25, 33 a 42 ccm (všetky máme a používame, tak viem porovnať). Prepínať výkon viete ľahko a operatívne, len treba zastaviť motor, prepnúť a znova spustiť. Podľa toho, akú hustú a vysokú trávu máte pred sebou.

Nastavovanie výkonu a „plyn“ na pravej rukoväti

Samozrejme, zvýšenie výkonu znamená skrátenie doby kosenia, lebo zásoba energie je obmedzená (rovnako ako u motorových krovinorezov, len tam sa ľahšie a rýchlejšie dotankuje, ak si fľašu s namiešaným benzínom nezabudnete v garáži). Samozrejme, ak máte so sebou ďalší pár akumulátorov, „dotankovanie“ je tiež rýchle a pohodlné, len sa nezašpiníte a nezasmradíte.

Výrobca odporúča používať tento krovinorez s veľkými akumulátormi PARKSIDE PERFORMANCE Smart akumulátor 20 V/8 Ah PAPS 208 A1, ktoré vo svojom vnútri obsahujú články typu 21700, na rozdiel od doteraz používaných sád akumulátorov o kapacite 2 alebo 4 Ah s článkami typu 18650 (jedná sa o priemer a dĺžku, teda objem elektrolytu, ktorý určuje jednak kapacitu a jednak prúdovú zaťažiteľnosť).

Kosačka s dvomi „osmičkami“ baterkami

Krovinorez som vyskúšal so všetkými druhmi aku a môžem len potvrdiť slová predajcu. Veď stačí počítať. Pri napätí 40 V vychádza pri príkone 600/800/1000 W odber z akumulátorov 15/20/25 A. Pri akumulátoroch 20V 2 Ah je to na „vraždu“ týchto bateriek teplom, ktoré vzniká pri tak veľkom odbere. Pri najnižšom príkone sa kosačka roztočí, kosiť však sa dá len pár minút, fakt to nemá cenu. Pritom ale 4 Ah sady akumulátorov, kde sú po dva články paralelne v každom púzdre, už relatívne bez problémov vedia poháňať tento stroj pri najnižšom príkone a chvíľku to zvládnu aj na stredný stupeň, veď ide o „pohodlných“ 10 Ampérov na článok. Doba kosenia je však menej ako polovičná v porovnaní s veľkými 8 Ah baterkami.

PARKSIDE PERFORMANCE Smart akumulátor 20 V/8 Ah PAPS 208 A1, ktorý výrobca aj ja odporúčame, je to pravé orechové pre túto kosačku. Pre nie veľmi hustú trávu do pol lýtok sa musíte obrniť trpezlivosťou. Na prvý stupeň, teda 600 W, totiž bude s týmito baterkami bezuhlíkový „trojfázový“ elektromotor krútiť žacou hlavou poldruha hodiny. A keď sa vyberiete kosiť do sadu, kde musíte občas prerušiť kosenie, nájsť si inú polohu popri stromoch či plotoch, obchádzať hmyzí hotel alebo iný objekt v záhrade, tak sa z kosenia vrátite poľahky až po dvoch hodinách. S jedinou sadou akumulátorov!

Ak trvale kosím na druhý stupeň, 800 W, teda hustejšiu alebo vyššiu trávu, vydržia mi baterky asi hodinu, keď potrebujem ísť trvale na najvyšší výkon 1000 W, tak do 40 minút sú prázdne. Odporúčam ale skončiť kosenie skôr, ako mašina vypne na prázdne baterky, šetrí ich to. V orientácii pomáha trojstupňový ukazovateľ pri bezpečnostnom spínači na „hlave“ kosačky, pre každú sadu zvlášť. Pritom na stredný oranžový stupeň kosačka kosí neskutočne dlho, pri červených pásikoch treba zvažovať dokončenie roboty, prípadne využiť druhú sadu. Časom získate skúsenosť, tak ako ja, keď viem, že je kosenia veľa, beriem si k osmičkám aj štvorky baterky a radšej dokončím s nimi.

Veľkou výhodou kosenia s akuvyžínačom je to, keď potrebujete upraviť fakt len malé „frcky“ trávy, povedzme pri bráne. Tankovať, štartovať a zohrievať motorový vyžínač pre päť minút roboty sa vám nechce, najmä keď pri tom hrozí zanesenie zapaľovacej sviečky a následne ju musíte vybrať a čistiť. Pri akuvyžínači nič také nehrozí. Založíte baterky, kľudne štvorky, upravíte trávu raz dva, žena je spokojná a vy ako technik tiež, kosačka môže ísť do garáže a baterky do akuvŕtačky (alebo nabíjačky).

Problémy akukosačky z Lidla

Pravdupovediac som narazil len na jeden a aj to je taký, ktorým trpia všetky lacné motorové krovinorezy, len Parkside akukrovinorez sa mu snaží viac predchádzať, než iní výrobcovia. Ale spomenúť ho musím.

Počas kosenia som si všimol po spustení postupne klesajúce otáčky. Kontrolujem baterky, sú OK, v zelenom. Znova spustím, po pár sekundách znova klesajú otáčky, kosiť sa nedá. Vtom si spomeniem na neduh mojich motorových pomocníkov a skontrolujem priestor medzi žacou hlavou a prevodovkou. No samozrejme, namotaná tráva!

Pri kosení dlhej tvrdej trávy sa niekedy dostane do priestoru prevodovky a vyplní medzeru, čo spôsobí trenie, teda zvýšený odpor. Silný motor to prekoná, výsledkom je vysunutá hriadeľ z prevodovky (treba vymeniť, stojí do desať eur). Elektronika elektromotora obmedzuje prúd, teplotné čidlo ešte viac, klesajú otáčky. Treba zložiť žaciu hlavu, odstrániť vlákna a steblá trávy aj pod vložkou, založiť hlavu a kosiť bez problémov ďalej.

Tomuto prevádzkovému problému sa na všetkých kosačkách dá predísť maximálnym zmenšením medzery medzi krytom prevodovky a strunovou hlavou a udržiavaním vysokých otáčiek súčasne s minimálnym záberom do problémovej trávy. U motorových krovinorezov to riešim výmenou lacnej hlavy za kvalitnú Oregonku, pri Parkside to už vyriešil výrobca, hlava je veľmi dobrá a veľmi blízko krytu, takže tento problém sa vyskytuje minimálne.

Originálna hlava nie je zlá, ale strunu treba vymeniť

Druhým „problémom“ je, že v žacej hlave je struna priemeru 2,4 mm okrúhleho profilu. Lepšie kosí struna tvaru hviezdice, tvrdé hrany bránia jej prekrucovaniu a lepšie sekajú trávu. Kto už má viac kosačiek, má iste aj takúto strunu v zásobe, oplatí sa po skúšobnom kosení novou mašinkou strunu vybrať a dať svoju osvedčenú. Ja kupujem 100 metrové cievky, ale v predaji sú aj kratšie. Na jednu „dávku“ potrebujete cca 3 m struny.

Ďalej už len samé plusy

Keď som pri tej hlave, musím spomenúť aj jej kryt. Je samozrejme plastový, zvnútra tvarovo členený (pre zvýšenie pevnosti), čo trochu sťažuje čistenie po kosení. Na druhej strane je veľmi dobre vyriešený osekávací nôž struny pri jej predĺžení. Nezavadia, tak ako pri lacných motorových vyžínačoch, nerobí nervy najmä v členitom svahu.

Kosačka nie je výrazne ľahšia, než motorové, veď baterky majú svoju váhu, no oveľa ľahšie sa s ňou manipuluje, než s motorovým ekvivalentom. Je vhodná nie len na väčšie plochy, ale aj na operatívne kosenie „sem tam“. Rýchlo je pripravená do služby. Na druhej strane nahradiť silnú päťdesiatku v hustej a vysokej tráve nedokáže. Alebo kosenie s ňou dlhšie trvá, čo pri jednom áre vadiť nemusí, pri 30 árovom sade treba časový rozdiel a námahu brať do úvahy.

Ak budete tento akumulátorový krovinorez používať na to, na čo bol určený, určite budete spokojný. Je to náš šiesty vyžínač/krovinorez v aktívnej službe (každý inak veľký a silný) a má v našej flotile nezastupiteľné miesto.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Komentovať