Aj na dedine platí nočný kľud

Rušenie nočného kľudu má väčšina občanov spojené s bujarými oslavami neskoro v noci na sídlisku či iné prejavy emócií medzi dvadsiatou druhou hodinou nočnou a šiestou hodinou ráno v mestách. Bolo by chybou sa domnievať, že toto na dedinách neplatí. A netýka sa to len krčiem či mládežníckych klubov. Hoci ľudia na dedine môžu mať k niektorým pravidlám a zákonom vlažný prístup, predpisy platia pre každého a všade, ak ich porušovanie môže mať zlý vplyv na ostatných ľudí. A tiež neblahé následky na tých, ktorí sa rozhodli práva iných ľudí úmyselne a sebecky ignorovať.

Kedysi priepastné rozdiely života na vidieku a v meste sa už dávno stierajú a mnoho ľudí na dedine žije mestským spôsobom života. Nie len, že prestali chovať hydinu a ostatné zvieractvo a pestovať zeleninu či iné potraviny, ktoré si zadovážia v supermarkete, ale aj ich pracovný rytmus už nie je určovaný východom a západom slnka, ale rozpisom pracovnej doby na pracovisku, nezriedka pracujú na smeny. A spia nie podľa odporúčaní lekárov, ale podľa budíka, bez ohľadu na to, ako vysoko je slnko na oblohe a koľko ukazuje teplomer. Najmä ak im v dome beží klimatizácia.

Ale cieľom tohto článku nie je hodnotiť či kritizovať spôsob života ľudí. Je to ich voľba a zrejme vedia, prečo sa rozhodli zmeniť klasický vidiecky život vyplnený manuálnou prácou na svojom gazdovstve za mestský život určovaný pichačkami v práci a otváracími hodinami obchodov.

Za rána za rosy dobre sa kosí

To hovorili naši starí otcovia, berúc do ruky ostrú kosu a za svitania idúc na svoje lúky pripraviť čerstvú poživeň pre ten statok, ktorý nemohol vybehnúť na pašu. Jednak tráva zvlhčená rosou dobre kĺže po ostrí kosy, jednak sú uprostred leta za rána ešte znesiteľné teploty. Kosec sa menej potí, menej unaví. A keď sa na poludnie teploty vyšplhajú nad tridsiatku, čo ani tento rok na prelome júna a júla nie je výnimka, človek gazdovský si môže schrupnúť v tieni košatého stromu alebo, ten modernejší, v tieni slnečníka v záhrade. Byť na nohách od pol piatej ráno do pol jedenástej večer je nad sily mládenca v rokoch, ale keď sa deň takto rozdelí na dvoje, aj robota sa stihne, aj má gazda silu tiež na druhý deň. A najväčšiu horúčavu, kedy sa aj tak veľa urobiť nedá, prečká v chládku.

No hej, ale čo keď moderný gazda pri skrášľovaní svojej záhrady namiesto kosy zoberie do rúk mocný krivonorez? Že je ranné vtáča sa zrazu dozvie celá ulica. Aj ten chlapík odvedľa, čo sa vrátil zo šichty pred polnocou a pospal by si do pol ôsmej, aj ten, čo sa práve vrátil z nočnej a chystá si zdriemnuť, kým začne jeho deň. Aj študent sa zobudí na skúšku skôr, ako plánoval a z vedľajších dvorov psi sa tiež pridajú k rannému budíčku. Mladá mamička, ktorá po kojení práve uspala svoje bábätko, si už nezdriemne, kým začne jej ranný a vlastne celodenný kolotoč starostlivosti o to bezbranné stvorenie, ktoré nerozumie, čo sa to zrazu okolo deje.

A to všetko pre jedného „sprostého sedliaka“, ktorý si privstal, aby jemu nebolo horúco a vo dvore naštartoval krovinorez, nech má tú trávu čo najskôr z krku a má celý deň fajront.

Keď je na hodinách za desať šesť, pomyslíte si niečo o bezohľadnom sebeckom tupcovi. No keď sa také niečo udeje desať minút po piatej ráno, je namieste zavolať na tiesňovú linku polície 158 a oznámiť jej rušenie nočného kľudu. Policajt nesmie brať oznámenie na ľahkú váhu a vyšle na miesto hliadku.

Môže sa vám to zdať ako pritiahnuté za vlasy, ale ešte stále platia zákony pre každého a všade. Práve pre to, aby sebeckí ľudia neobťažovali druhých, do ktorých kože sa nevedia alebo nechcú vžiť. A na ktorých im nezáleží.

Je veľmi pravdepodobné, že hliadka, ktorá príde na miesto a nájde gazdu s naštartovaným krovinorezom mu udelí pokarhanie pred vypnutým strojom, ale ak máte suseda, ktorý je takýmito bezohľadnými výstrelkami známy, je namieste podať trestné oznámenie. Nemusíte sa nikam teperiť, spíšte skutok, miesto a čas spolu s informáciou o oznámení na linku 158 a pošlite mailom. Mail na okresné policajné oddelenie asi ťažko na webe nájdete, zato každá okresná prokuratúra ho má zverejnený 😉 A rozbehne sa mašinéria.

Samozrejme, že vás predvolajú ako svedka doplniť výpoveď, ale dôkazy sú, bola tam hliadka vyslaná dispečingom tiesňovej linky. Samozrejme, že gazda-ranné vtáča bude predvolaný tiež a nebude sa na vás pekne pozerať. A samozrejme, že ho za to nezavrú. Ale keď to bude už tretie či štvrté trestné oznámenie, ani úradníkom to nebude úplne jedno. A vám môže byť jedno, čo si o vás myslí človek, ktorému na vás nezáleží, keď je schopný vám pod oknami naštartovať krovinorez o piatej ráno.

Pretože nikto mu nezakazuje kosiť za rána, za rosy. Vždy môže zobrať do ruky kosu a pekne ju nechať šmýkať nízko nad zemou v pravidelných intervaloch a klásť steblá trávy jedno vedľa druhého pekne do riadku. Vždy môže zobrať aj ten krovinorez, v čase keď väčšina jeho susedov je normálne hore a vedú svoj každodenný život. Vždy si môže vybrať, či bude sebec a egoista alebo dobrý sused.

A vy si môžete vybrať, či si necháte káliť na hlavu alebo nie.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať