Jednoduché krmítko pre vtáky

Dostatok spevavých vtákov v záhrade dokáže nahradiť veľké množstvo postrekov, ktorými by bolo treba chrániť ovocné stromky pred škodcami. Pre týchto prírodných ochranárov je zima najhoršie obdobie. Mráz a sneh im sťažia alebo znemožnia prístup k potrave a tak veľa vtákov zahynie. Zabrániť tomu a tým podporiť biologickú ochranu našej budúcej úrody ovocia môžeme prikrmovaním vtákov v čase najväčších mrazov. V obchodoch dostať kúpiť rôzne kŕmne zmesi a dokonca všelijaké palstové kŕmidlá. Prečo si ho však nezhotoviť sami, zo zvyškov dreva?





V zime sa vtáky prikrmujú najmä olejnatými semenami, ktoré im poskytujú dostatok energie na udržanie telesnej teploty a tým prekonanie zimy. Potrava musí byť chránená pred snehom a dažďom, aby nenamokla, mohla byť zmrznúť alebo v teple plesnivieť. Z krmítka ale musia mať vtáky voľný výhľad, aby neboli napadnuté predátormi, teda dravými vtákmi alebo mačkami. Najjednoduchšie je vyrobiť zastrešené krmítko zo zvyškov dosák a latiek. Okrem toho budete potrebovať vŕtačku a skrutkovač, alebo ešte lepšie akumulátorový skrutkovač. A ručnú alebo elektrickú pílku, postačí aj tá akumulátorová pílka na konáre. No a nejaké vruty do dreva. Niekto dáva prednosť kladivu a klincom, ja radšej veci šrobujem.

krmítko

Presné rozmery nie sú dôležité, a som použil dosku širokú cca 20 cm na spodok a 25 cm na strechu. Dôležité je, že strecha musí presahovať spodok, aby na kŕmenie nepršalo alebo nesnežilo. A že strecha má byť šikmá, aby dobre odvádzala vodu preč. A nesmieme zabudnúť zabrániť semenám, ktoré vtákom sypeme, aby spadli na zem. Teda spodok kŕmidla musí byť ohraničený latkami, výška bariéry je asi 2 cm nad úroveň dna krmítka. A ohraničenie dna nesmie byť vodotesné. Ak sa tam totiž dostane vod a lebo sneh a rozpustí sa, voda musí mať možnosť cez drobné škáry vytiecť, aby semená zostali v suchu.

Keď už teda máte túto teóriu v malíčku, stačí si narezať dosky a latky na patričné rozmery, aby k sebe pasovali a zoskrutkovať ich. Nezabudnite, že do hornej časti vždy predvŕtame dieru podľa priemeru krčka vrutu pod hlavou, aby sa latky nerozštiepili, a do spodnej časti ich zakrútime závitom. Skrutkovačom to ide, akušrobovákom to ide ľahšie 😉

kŕmidlo

Striešku so spodkom je najjednoduchšie spojiť centrálnym stĺpikom. Ten musí mať výšku asi 10 cm, aby sa vtáky pod striešku k semenám dostali a musí byť mierne šikmo zrezaný. Pre bezpečné spojenie stĺpika s doskami som použil dva vruty.

krmítko na strome

Hotové krmítko je treba zavesiť, na to potrebujeme hák. Buď kúpený lustrový hák alebo zakrútime dlhší vrut a koniec ohneme. V mojom prípade visí krmítko na zvyšku hliníkového elektrického kábla. Ten nezhrdzavie ani sa nepretrhne, ako špagát. Ideálna výška je asi 2 až 3 metre nad zemou, ale musíte mať možnosť doň sypať pre vtáky krmivo.

Podľa mojej skúsenosti si vtáky všimnú potravu tak do pol hodiny. Ak stojíte nenápadne aspoň 20-30 metrov obďaleč, s ďalekohľadom alebo fotoaparátom v ruke, onedlho po zavesení kŕmidla na strom spolu so slnečnicovými či inými semenami sa začne pre vás zaujímavé divadlo.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať