Začali sme so zberom vŕbových prútov

Vŕbu sme začali v našej záhrade pestovať z dvoch dôvodov. Potrebovali sme odstrániť prebytočnú vodu v dolnej časti záhrady a dvora a na materiál pre vypletanie zástien, oplotkov ale aj na stavbu prírodnej ohrady okolo ovocného sadu. Ako bonus sme dostali zelený živý plot od mája do novembra, aby sme nevideli do susedovej záhrady za starým plotom. Keď však chcete využiť vŕbové prútie ako materiál, je treba prútie rezať v zime. Vlani sme vhodný termín prešvihli a bolo to nepríjemné. Preto sme sa do zebru pustili začiatkom februára.
Rôzne signály naznačujú, že by tohoročná jar mohla prísť o pár týždňov skôr, ako vlani. A neradi by sme zopakovali vlaňajšiu chybu, kedy sme sadili vŕbový plot a začínali kvitnúť maňušky. Výsledkom bola len polovičná ujateľnosť prútov v plote.

Pripravili sme v starom dome priestor pre uloženie vŕbových prútov (je tam nízka teplota a vysoká vlhkosť) a dali sa do práce. Veľkými nožnicami som vystrihol všetky prúty. Aj tie ročné, priame a zelené, aj tie dvojročné, ktoré sme z predchádzajúceho roka nechali dorásť. Dorástli, zmohutneli a rozvetvili sa, väčšina z nich je tak krivá, že na plot to nebude, ale využijeme kratšie palice inde a bočné výhony na malé oplotky. Po vystrihnutí ich Olinka triedila a ostrihávala. Vysoké na plot, stredné na zapletanie a zvyšok do štiepkovača.

Zrezaním úplne nad zemou dáme priestor vyrašiť novým prútikom, tie bývajú prvý rok priame a podľa podmienok dorastajú do výšky 2 až 3,5 metra. Z roka na rok, ako mohutnejú korene, sa zvyšuje aj počet prútikov, tento rok sa chystáme robiť prebierku už v lete, aby sme umravnili vŕby a súčasne mali na malé plôtiky materiál aj uprostred leta. V máji každý deň podrastú vŕby aj o desať centimetrov, keď majú dosť vlahy a u nás jej teda majú dosť. Ale v predzáhradke sa po dvadsiatich rokoch znížila hladina vody v pôde tak, že sa tu objavili krty 😀

K prvým 250 sadeniciam prútikárskej vŕby vlani pribudlo ďalších 150 a ich počet už rozširovať nemienime. Toto množstvo je dostatočné na odčerpávanie vody aj na produkciu materiálu. Plot sa síce stavia pomalšie, ako z pletiva, ale na druhej strane nestojí takmer žiadne peniaze. K tomu sa ale dostaneme až na prelome marca a apríla.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať