Obľúbený lunárny kalendár

Umelé zavlažovanie, umelé štrkové polia namiesto trávy, umelé hnojivá, umelé vyväzovanie ovocných stromov na vedenia, a nakoniec umelá zelenina. To rozhodne nie je náš prístup ani náš cieľ v záhrade. Pestujeme prírodným spôsobom, snažíme sa prírodu neznásilňovať, skôr udržiavať rovnováhu a využívať prirodzené postupy a princípy. A v tom nám už roky pomáha lunárny kalendár. Často dostávame otázku, ktorý je náš obľúbený.

Lunárnych kalendárov je dnes na trhu viac než veľa. Každý je písaný trochu iným štýlom, každý je orientovaný na inú oblasť. A každému záhradkárovi môže vyhovovať iný kalendár. My sme ich samozrejme vyskúšali viacero. Tým sme mali možnosť overiť si, ktorý „má pravdu“ a ktorý „strieľa vedľa“. Pozorný čitateľ si pri podobnom porovnaní nemohol nevšimnúť odchýlky nie len v jednotlivých fázach rôznych znamení, ale niekedy aj rozdielnej interpretácie rovnakých postavení Mesiaca planét či znamení.

Netrúfam si povedať, že niektorý lunárny kalendár je dobrý a druhý zlý. Môžem však povedať, ktorý sa nám najlepšie osvedčil a ktorý používame najdlhšie zo všetkých, lebo pri porovnávaní s ostatnými sme tie ostatné postupne prestali kupovať. Je to Lunárny kalendár vydavateľstva Eugenika. Tento stolný kalendár si každý rok upravíme na nástenný a máme ho v kuchyni, pekne na očiach.

A prečo je tento kalendár trochu iný, ako ostatné? Pozrime sa, ako to vysvetľuje sám vydavateľ:


V našom kalendári je zobrazený časový údaj prechodu Mesiaca „cez“ skutočné súhvezdia, nie astrologické znamenia. V dobách, keď vznikala astrológia, sa tieto údaje zhodovali so skutočnou polohou planét, súhvezdí a hviezd na oblohe. Drobné odchýlky dráhy Slnka, Mesiaca i hviezd v období 26 000 rokov, spôsobené periodickou výchylkou rotácie zemskej osi, viedli k tomu, že po tisícročiach je skutočné astronomické postavenie Mesiaca „v“ jednotlivých súhvezdiach odlišné od dávnych astrologických výpočtov. Kto sa trocha orientuje na nočnej oblohe, ten si všimne, že Mesiac stojí napríklad „v“ súhvezdí Rýb, zatiaľ čo tradičné zdroje uvádzajú, že Mesiac je v Baranovi. („V“ dávame do úvodzoviek preto, lebo Mesiac sa nikdy nedostane naozaj – fyzicky medzi hviezdy súhvezdí.) A tento rozdiel sa neustále mierne zväčšuje. Mnoho pokusov s pestovaním rastlín ukázalo, že ho treba brať do úvahy. Preto náš kalendár tento rozdiel zohľadňuje a uvádza postavenie Mesiaca v skutočných súhvezdiach, lebo tomu zodpovedá jeho vplyv na našu planétu. Týmto sa náš LK líši od väčšiny iných lunárnych kalendárov, ktoré vznikajú mechanickým výpočtom počítačovým programom a nie sú preverené praxou.


Ako vravím, zo všetkých lunárnych kalendárov sa nám tento najviac osvedčil, podľa nás je pestovanie a práca v záhrade alebo s izbovými kvetinami najpresnejšia práve s ním. Preto koncom každého roka kúpime lunárny kalendár z Eugeniky a po Novom roku zaujme miesto to predchádzajúceho.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Komentovať