Ovocné stromy máme presťahované

stromy Pred Veľkou nocou sme dokončili presun stromov zo starej záhradky. Využili sme voľné dni a dva dni dovolenky na to, aby sme jari privítali naším vlastným spôsobom. Keďže sme po minulovíkendovej náročnej smene boli celkom unavení a dva pracovné dni na oddych nám nestačili, posunuli sme začiatok pracovného výkonu na predpoludnie. Po raňajkách sme si doma dali ešte kávu a až potom vyrazili do garáže pre vlečku za osobné auto a pristavili ju v záhrade. No okrem toho sme mali ešte jedného silného pomocníka.
V prvej fáze sme presťahovali tri stromy, teraz nám ostalo ešte päť stromov a desať kríkov. Takže dva dni by boli akurát, ak sa nič mimoriadne nestane. Neplánovali sme viac, ako jedne presun denne. Aj preto, že únava z minulého aktívneho víkendu a dvoch pracovných dní bola ešte aktuálna a nemienili sme sa pretrhnúť, lež kľudne všetko urobiť.

Takže sme začali vykopávať tri stromy. Zem sa lepila na rýľ aj štychár, a opatrnosť okolo koreňov nás stála trochu času. No nechceli sme stromom ubližovať viac, než bolo nevyhnutné. Po vykopaní zo zeme priateľka očistila korene a korienky od starej zeme. Jednak budú stromy ľahšie na presun, jednak sa ku korienkom lepšie dostane kvalitná zem, ktorá ich čakala v novej záhrade.

stromy

Očistené stromy sme k vlečke na parkovisku previezli elektrickým fúrikom na baterku. Je to silný pomocník, ktorý nás odbremenil od veľa driny. Vďaka nemu ide práca ľahšie a dá sa jej stihnúť viacej, ako keby sme museli tlačiť obyčajný železný fúrik na chlebový pohon.

motucko

Spolu so stromami sme previezli aj egrešové a ríbezľové kríky, muchovník aj zemolez a tiež mladé jahody, ktoré rástli pod stromami. Tie sme najprv po vykopaní dali do nízkej zeleninovej bedničky a pod stromy ich zasadili neskôr. Keď sme v nedeľu posledný krát odvážali na poludnie stromy a kríky zo starej záhrady, ostali po nás v nej iba krátery.

egrese

jamy

Aj v novej záhrade sme stromy a kríky od auta vo dvore do sadu vyvážali motúčkom. Je to pohodlné a rýchle, človeku potom ostáva viac síl na iné. Rovnako tak náradie a prípravky si pohodlne vyvezieme do kopca a neplytváme energiou.

stromy

Pri sadení dostali stromky ku koreňom substrát, zakoreňovač a tiež rohovinu. A oporu samozrejme. Po zasadení dovezených stromov a kríkov sme si dopriali čas na obed, ktorý sme si priviezli a po ňom pokračovali sadením kúpených stromov, ktoré doviezol kuriér pred pár dňami.

sad

Zo starej záhrady sme tak odviezli osem mladých ovocných stromov a desať ovocných kríkov. Zopár stromov samozrejme v záhrade ešte ostalo a nechali sme tam aj jeden egreš, ktorý trpí múčnatkou, škoda ho presúvať, radšej dokúpime nový. Takže tento rok ešte nejaké ovocie plánujem zbierať aj v tejto starej záhrade, tak isto aj hrozno.

Prvé dni nových stromov v novej záhrade sa ukazujú sľubne, nebadáme, že by stromy nejako trpeli. Rovnako tak jahody na novom mieste sa pekne zelenajú. Stihli sme to v čase, kým sa začali rozvíjať puky na konároch. Stromy budú mať pre svoj rozvoj viacej miesta, ako doteraz a veríme, že sa im bude na novom mieste dariť.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať