Prenosná opora pre kiwi

V našej záhrade sme chceli pestovať aj kiwi, lianu s chutným ovocím. Máme pre ne vybrané miesto, len ešte nie je úplne pripravené, aby mohli ísť rastliny priamo do zeme. Takže sú zatiaľ pestované vo veľkých kvetináčoch. A dočasné opory v kvetináčoch prestávali stačiť. Tak som vyrobil „vec“, ktorá umožní kiwi sa ťahať a stále to bude mobilná zeleň. Namiesto opory do kvetináča som dal kvetináče do opory. Výroba je celkom jednoduchá. Ako materiál stačí trochu dreva, v podstate aj zvyšky dosák.

Základňa je prispôsobená veľkosti kvetináča, tvoria ju latky z červeného smreka 3×5 cm spojené vrutmi do dreva. Na krajoch sú vytvorené krátke rúčky, ktoré dovolia dvom ľuďom konštrukciu s kiwi ľahko preniesť na zimu na teplejšie miesto.

Stredné priečky tvoria oporu pre lem plastového kvetináča, krajné slúžia na spevnenie konštrukcie. Všade sú po dva vruty 5×50, akuskrutkovačka výrazne uľahčí robotu. Samozrejme, že v predných latkách sú diery pre vruty vždy predvŕtané.

Vrchný rám som pripevnil ku kvetináču stolársky plastovými zverkami, aby som si mohol vymerať dno a spojovacie priečky aj stojiny opory. Celková výška zostavy je o 5 cm nižšia, ako dvere, ktorými bude celá zostava dva razy ročne prenášaná. Máme výhodu, že dvere majú výšku 190 cm.

Dno tvorí preglejková alebo drevovláknitá doska hrúbky 10 mm s naskrutkovanými latkami, vzadu dlhá, vpredu krátka. Vpredu spájajú vrch a spodok dve stojiny, vzadu stĺpiky opory. Samozrejme že prepojený je aj vrch. Keby všade bolo po jednom vrute, celá konštrukcia by sa krútila, preto sú tam uhlopriečne po dva vruty.

K hotovému rámu som malými vrutmi pripevnil „sieť“ z tenkých latiek asi 2 x 2 cm, vzdialenosť som si meral šablónou z krátkeho odrezku stĺpika.

V strede nie sú tenké latky spájané, držia len na ráme. Latky sú také dlhé, aby po 5 cm prečnievali cez rám z bokov a dovolili lianam sa obmotávať.

Do hotových konštrukcií sme vložili kvetináče s kiwi a celok umiestnili na gang, orientovaný južne. Na zimu sme ich schovali v starom dome a na jar opäť ľahko a pohodlne vyniesli na priedomie. Po zostrihaní sme dali preč pôvodnú výstuhu a teraz sa už rastlinky pnú po pevnej ale ľahkej drevenej opore a takto čakajú na dokončenie ich definitívneho stanoviska.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať