Polička na balkón

Balkon Zeleninu a ovocie u nás doma pestujeme nie len na záhradke, ale aj na balkóne. A taký panelákový balkón nie je extra veľký. Preto sa snažíme miesto využiť čo najefektívnejšie. Ale tento balkón musí slúžiť nie len na pestovanie, ale aj na sušenie prádla, občas sa oddych na čerstvom vzduchu a tiež by sa malo dať na ňom hnúť. A kvetináče na zemi jednak zavadzali, jednak mali málo svetla. Bol som požiadaný tento problém vyriešiť.

Najskôr sme z dôvodu úspory času chceli kúpiť nejakú šikovnú policu/lavicu. Na parapete sú už totiž iné kvetináče, na zábradlí balkóna sú truhlíky v kovových závesných rámoch, takže sú aj zvonka aj zvnútra zábradlia. Hotová zelená džungľa. Takže nečudo, že truhlíkom na podlahe balkóna sa cez to všetko svetla nejak nedostávalo a prvotný cieľ bol ich zdvihnúť vyššie. Lenže v obchodoch sme nenašli nič, čo by nebolo priveľmi široké, bolo dostatočne dlhé a malo aj patričnú výšku. Ani z dreva, ani z umelej hmoty, ani kovové. A o potrebnej nosnosti ani nehovorím.

Takže som si povedal, že čo si neurobím sám, to mať nebudem a nakreslil som si jednoduchú lavičku, ktorá by rozmermi bola ideálna a uspokojila naše pestovateľské potreby. O materiál som bol požiadať v miestnej stolárskej dielni, ale jej majiteľ bol tak zaneprázdnený, že o výrobe poličky nechcel ani počuť a prípravu materiálu, keď som mu pripomenul, že si ju zmontujem, len potrebujem narezať dosky, sľuboval na neurčito.

Keďže rastliny nepočkajú, za slnkom sa vyťahujú a majú slabé stonky, povedal som si, že materiál kúpim v nejakom hobbymarkete. Nejaké to náradie doma mám, v záhradke využívame akumulátorovú pílku, okrem toho mám akumulátorovú vŕtačku s uťahovačkou a kmitavú brúsku, takže už mi fakt len tie dosky chýbali.

LavickaNaKvety

Onedlho som mal cestu do Banskej Bystrice, tak som si tam kúpil jednu 80 cm laťovku širokú 25 cm a jednu 120 cm, ktorú som si nechal narezať na polovicu. Tiež som zobral jednu latku 24×44 mm, asi dvaapolmetrovú, zo dvadsať vrutov 4×40 a fľašku lepidla na drevo. Na ochranu povrchu ešte Hobby lak vodou riediteľný, štetec som mal doma.

V sobotu som položil na podlahu v chodbe ochrannú fóliu, ktorá bola kúpená na presádzanie kvetov, aby sa hlina netrúsila po celom byte. Rozkreslil som si ceruzkou miesta pre otvory, predvŕtal ich pre vruty a cez krátke latky, narezané akumulátorovou pílkou, zoskrutkoval dosky k sebe, spoje som poistil lepidlom. Aj s prestávkami na oddych to bolo za pár hodín hotové. Ostalo len nalakovať.

LavickaNaKvety

Celú poličku som lakoval na dvakrát, aby mi lak nestekal. Najprv horné a bočné povrchy, po štyroch hodinách som poličku otočil a natrel zvyšné povrchy. Prvý náter spôsobil, ako vždy, vystúpenie drobných vlákien dreva, tak som drsný povrch jemne zbrúsil a natrel druhý raz. Prvé dva nátery som dával 1:1 zriedeným lakom, aby sa dobre vpil do materiálu, tretia vrstva išla neriedeným lakom. V nedeľu poobede bola polička hotová a suchá, večer išla na balkón.

Balkon

Vyrobiť takúto poličku nie je žiadna veda, keď si kúpite hotový materiál a necháte si ho v predajni narezať. V núdzi dobre poslúži aj ručná vŕtačka a skrutkovač, s tým elektrickým to ide samozrejme od ruky. Radosť z vlastnej práce a pohľad na potešenú manželku je na nezaplatenie 😉


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať