S fazuľou do járku

Takúto odpoveď dostala moja priateľka od susedky v novej záhrade na nevinnú, ba priam spoločenskú a rečnícku otázku, čo ide robiť. Tak ako naši noví susedia, ktorých sme získali s kúpou záhrady na dedine, sa vždy pozdravíme a prehodíme zopár slov. No ďalšie slová už neprišli, onemeli sme. Od úžasu? Od zdesenia? Či sme len nedokázali rýchlo nájsť slová od prekvapenia, prečo si títo ľudia sami tak ubližujú?
Jeseň je obdobím upratovania záhrady. Najprv sa pozberá úroda, potom sa upracú políčka, záhony, sad. Čo si kto pod pojmom „upratanie“ predstavuje, je vidieť ponad ploty v jednotlivých záhradách. Ako u susedov. Zvyšky rastlín fazule, ktorá v sebe akumuluje dusík z pôdy, po obratí strukov a ich uložení v komore, skončili vo vreciach a po krátkej prechádzke v járku v lesíku za plotmi. Tam výborne pohnoja stromy, ktoré budú rásť nie iba z vody. A susedovci svoje skromné políčka pohnoja kupovaným NPK alebo podobným umelým hnojivom, aby im zelenina lepšie rástla.

Namiesto toho, aby zvyšky fazule ale aj inej zeleniny skončili v kompostovisku. Tam by sa za pomoci baktérií aj dážďoviek rozložili najneskôr do dvoch rokov na jednotlivé zložky a vytvoril sa výživný humus. Substrát z vlastných zdrojov, vlastne z odpadu, sa dá použiť na prihnojovanie ovocných stromkov ale aj na políčka, kam sa sadí zelenina. Namiesto kupovaného umelého hnojiva zlepšuje kvalitu pôdy a zlepšuje úrodu, ktorej sa urodí viac.

kompost

Kompostovanie zabezpečuje kolobeh živín v prírode, či skôr vo vlastnej záhrade. Korene vytiahnu živiny z pôdy, rastlina ich uloží vo svojich častiach aj plodoch. Po skonzumovaní alebo pozberaní plodov sa stonky a listy nemusia spáliť alebo vyhodiť do lesa, ale oplatí sa ich spracovať na kompost a neskôr humus. Najmä ak nemáte problém s priestorom v záhrade a viete vyhradiť jeden či dva metre štvorcové pre kompostér. Ani ten netreba kupovať, ak nechcete hádzať rastlinný odpad zo záhrady aj kuchyne na kopu, postavte si kompostér z vyradených paliet.

Nebudete musieť chodiť s vrecom tak ďaleko a nebudete musieť ani platiť za umelé hnojivá. Bonusom bude vaša zelenina z vlastnej záhrady bez zbytočnej chémie.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať