Svetlo automaticky a zadarmo

evo_smd Jeseň záhradkára formujú dva aspekty. Tým prvým je úroda a jej zber. A tým druhým býva blato. Jeseň je sychravá a studená, takže blato má záhradkár nie len na topánkach, ale aj na rukách, lakťoch, prosto môže byť pri zbere úrody zablatený doslova až za ušami. Ako sa taký špinavý pohybovať v záhradnom domčeku?

Za tie roky som sa naučil, že lepšie ako stále upratovať je nenarobiť špinu. Alebo aspoň čo najmenej neporiadku, skorej bude upratané. Takže som rozmýšľal, ako v jeseni, kedy je menej svetla, skorej sa stmieva, ruky často od hliny, vojsť do tmavého záhradného domčeka a nezašpiniť biely vypínač svetla na svetlej stene. Nie, že by som mal v domčeku upratané ako v obývačke, ale aj keď sme nestihli jeho kompletnú rekonštrukciu po kúpe záhrady, niektoré veci sme predsa len už urobili. A nechcem si pridávať prácu.

Chcelo by to svetlo, ktoré sa rozsvieti vždy, keď vojdem do dverí. Často mám v rukách bedničky s úrodou či náradie. Musel som ich položiť alebo po pamäti kráčať v šere a do ničoho nevraziť, nič neprevrátiť. A keďže píšem v minulom čase, tak tušíte, že som tento svoj problém už vyriešil.

Samozrejme, veď svetlá so snímačom pohybu sa bežne predávajú, stačí kúpiť, namontovať a používať. Lenže osvetlenie miestnosti mám v jej strede a nechcelo sa mi v novej elektroinštalácii robiť zmeny a ťahať káble ku dverám. A tiež som si povedal, že by som mal svoju snahu o nezávislosť posunúť ďalej a využiť ju aj pri tomto požadovanom osvetlení.

Kúpil som si solárne senzorové osvetlenie s názvom SolarCentre EVO SMD. Kombinuje v sebe tri technológie, vďaka ktorým si zlepším situáciu v záhrade a ešte aj ušetrím. Lampa so senzorom pohybu sa rozsvieti vždy, keď vojdem do dverí miestnosti, osvetlenie typu LED má veľmi nízku spotrebu a navyše, všetko je to napájané zo solárneho panelu, takže nemíňam drahú elektrinu zo siete. Cez deň je elektrinou zo slnka nabíjaný LiIon akumulátor, z ktorého je celá lampa napájaná. A keďže ako dlhoročný modelár mám s LiIon akumulátormi len tie najlepšie skúsenosti, neobávam sa ani o funkciu ani životnosť tejto lampy.

Obsah balenia

Obsah balenia

evo_smd-02

evo_smd-03

Samotnú lampu som namontoval do stropu hneď za vstupom do miestnosti a snímač pohybu nastavil tak, aby zaregistroval pohyb vo dverách alebo aj samotné otváranie dverí, ale reagoval aj na pohyb v zadnej časti miestnosti. Ide to ľahko, dá sa totiž nastaviť sklon samotnej lampy a potom ešte zvlášť uhol infračerveného snímača.


Lampa na strope nad dverami

Lampa na strope nad dverami


Potom som namontoval solárny panel pod strechu. Keďže mi škridle presahujú cez konštrukciu a tie by mi tienili časť panelu, použil som kúsok drevenej dosky, na ktorú som solárny panel priskrutkoval a celú zostavu som namontoval na strechu tak, aby slnečné lúče dopadali vždy na celú plochu panelu. Aby aj pri zníženej intenzite slnečného svetla bol akumulátor v lampe vždy dostatočne dobíjaný.


evo_smd-04

Kábel od soláru po lampu je dlhý päť metrov a samotný konektor je vodotesne konštruovaný. To mi umožnilo nainštalovať solárny panel čo najvýhodnejšie a súčasne umiestniť konektor do vetracieho otvoru v stene. Tam nehrozí tečúca voda, ale kondenzácii vlhkosti sa nevyhnem. Vďaka kvalitnej výrobe som nemusel riešiť sám izoláciu spoja proti vode. Nakoniec som ešte kábel pripevnil sťahovacími páskami ku vrutom v strope, aby volne nevial či nevisel a aby som zabránil jeho pretrhnutiu.

Potom už stačilo len nastaviť intenzitu osvetlenia, pri ktorej sa LED lampa zapne, správny uhol snímača pohybu a ešte dĺžku svietenia. Tá je regulovateľná od 15 sekúnd do troch minúť. Všetky tri ovládače sú umiestnené na spodku lampy a dočiahnem na ne z prahu dverí, keby som to potreboval zmeniť. Lampa má samozrejme aj hlavný vypínač, ktorým to všetko viem vypnúť.

Takže teraz, keď kedykoľvek vojdem do miestnosti, či už so špinavými rukami, či s bedničkou zeleniny v ruke alebo idem niečo zobrať, ak je znížená viditeľnosť alebo úplná tma, rozsvieti sa mi nad hlavou svetlo, napájané slnečnou energiou cez akumulátor a ja vidím, kam chcem stúpiť a kde mám uložené veci, po ktoré si idem. Lampa svieti asi ako 75 W žiarovka, čo na orientáciu v záhradnom domčeku úplne stačí. Ak potrebujem dlhšie pracovať, rozsvietim si svetlo v strede miestnosti, kde mám na 230V LED žiarovku 12 W, čo na prácu postačuje.

Solárna akumulátorová lampa má pri plnom nabití kapacitu asi 120 rozsvietení na dobu 2 minúty. To nemám šancu využiť ani keby som si v domčeku robil pochodové cvičenie. Okrem toho, že nemusím hľadať vypínač od svetla a špiniť si stenu okolo neho a automaticky mám svetlo vždy, keď vojdem do domčeka, tak som získal aj ďalší stupeň nezávislosti. Ak by vypadol prúd v dome, vždy mám dosť svetla na svietenie. A za energiu do tejto lampy nemusím už nikomu nikdy nič zaplatiť.10 komentárov to “Svetlo automaticky a zadarmo”

 1. Peter píše:

  Link v článku ukazuje na produktovú špecifikáciu ktorá hovorí o svetelnom toku 350 Lúmenov, to zodpovedá 30W klasickej wolfrámovej žiarovke a nie 75W. Skúste si to opraviť. Tých 350 Lúmenov stačí podľa normy na osvetlenie niekoľko metrov štvorcových odkladacích priestorov, takže pozor na zakopnutie o nejakú padnutú drobnosť. A dúfam že akumulátory v namontovanej lampe vám prežijú mrazy cez zimu, a nepodpália strechu. Mráz tým elektródam škodí, a pri ich poškodení sa môže objaviť pekný ohňostroj.

  • admin píše:

   350 Lumenov je aj na krabici. Ale v tej miestnosti som predtým mal žiarovku 60 W a viem, či solárna lampa osvetľuje miestnosť viac alebo menej. Takže nič opravovať nebudem. Toto nie je článok z produktového letáku, toto je článok z vlastnej skúsenosti.

   Je mi jedno, čo hovorí nejaká norma, ja som si kúpil lampu do svojej záhrady pre riešenie svojich potrieb. Práve preto, aby som nezakopol alebo do ničoho nenarazil. A to táto lampa presne splňuje. Vyskúšané za zamračeného dňa, kedy je v miestnosti šero, vyskúšané za tmy, kedy je tma vonku aj dnu, kým sa lampa nerozsvieti.

   Lampa je určená pre vonkajšie použitie, čo predpokladá nie len dážď, ale aj mráz. Máte to vyskúšané alebo len teoretizujete?

   • Peter píše:

    Takže z deklarovaných 75W je zrazu pocitových 60W pričom technicky je to dokázateľne 30W na 350lm. Pokiaľ ste mali tú 60W žiarovku nie na 220V ale na 110V rozvode, tak to beriem. Ale rozvody 110V sa na slovensku nepoužívajú.

    A k tomu vonkajšiemu použitiu lampy? Lampa môže byť deklarovaná na vonkajšie použitie, ale akumulátor ako príslušenstvo lampy už mráz neznesie. Mám vyskúšanú nevratnú stratu kapacity akumulátora na mraze. Tá strata kapacity sa prejavuje zmenami kryštalickej štruktúry elektród. Tá zmena zvykne neskôr spôsobiť zlomenie elektródy a skrat ktorý končí ohňostrojom. K takémuto ohňostroju som sa zatiaľ nedostal keďže mám rád svoje zdravie, život a majetok a tak rizikovo poškodenú elektroniku odpratávam.

    Skúste sa ešte raz pozrieť do pribaleného letáku či ten akumulátor má garantovaný pracovný rozsah teplôt aj v mraze.

    PS: Ako nápad je to dobré, ale v zime by som silno odporúčal dať ten akumulátor niekam do tepla. I keď podľa svietivosti sa jedná o 4W až 5W LED starého typu, a podľa dĺžky svietenia pár minút sú v tom mikrotužky ktoré akumulujú skutočne máličko energie. ale aj z malej iskry býva veľký oheň.

    • admin píše:

     čo tu zase splietate za konšpirácie? Akých deklarovaných. V článku píšem, že svieti ako asi 75W a za tým si stojím. Nikto nikde nedeklaruje, nezaručuje, nepredpisuje. To len vy vidíte problémy tam, kde nie sú a kde nie sú, tam ich vyrábate, ako asi v každom diskusnom príspevku na tomto webe. Čo vám zakázali písať na sme.sk, tak sa vyzúriť chodíte sem?

     Tuším ste raz vyskúšali nechať baterku zmrznúť. A z nedokončeného experimentu vyvodzujete svoje závery pred človekom, ktorý s akumulátormi rôznych typov pracuje dlhšie, ako nedávne výročie niektorí ľudia oslavovali. Fakt ste pobavil, aj s tými 110 V.

     No a záver vášho komentára je úplne od veci. Čítali ste vôbec ten článok? Videli ste tú lampu aspoň na fotke? Prestávate ma baviť a byť zaujímavý.

     • Peter píše:

      Článok som čítal, ďakujem za opýtanie.

      Takže, vy tvrdíte že žiarovka so svetelným tokom 350W svieti ako 75W žiarovka ktorú ste porovnávali s 60W žiarovkou, a že „vonkajšie použitie“ ktoré je určované triedou krytia IP zahŕňa aj teploty pod bodom mrazu. Dajte ešte niečo, napríklad ako vám niekto stúpil na otlak keď vás upozornil na chybu ktorú kvôli vašej ješitnosti nedokážete uznať.

      Nuž, ak sa vám akumulátor v tej lame chytí a podpáli krov, tak si zopakujte že bolo podľa vás správne aby ste tie akumulátory na zimu neschovával do tepla. Len dúfam že oheň z takto zapálenej vašej strechy nepreskočí na susedov majetok.

      PS: Akumulatory používam na mraze už zopár desaťtočí, takže ten váš povzdych o nedokončenom experimente hovorí za všetko. Dúfam že ten váš, o ktorom píšete, neskončíte s oslavným ohňostrojom.

     • admin píše:

      Nie, ja netvrdím, že žiarovka so svetelným tokom 350 lumenov svieti ako 75 W žiarovka. Ja píšem, že svetlo tejto lampy v miestnosti mi pripadá ako 75 W žiarovka. Alebo vo svojej demagógii predpokladáte, že čitatelia nečítajú článok, len vaše diskusné príspevky? Možno je to inou farbou svetla, ale mne to tak pripadá. Ale máte možnosť si lampu tiež kúpiť, dôkladne ju otestovať a zverejniť vaše poznatky.

      Keby ste túto lampu skutočne poznali, prečítali si návod alebo informácie na webe predajcu, vedeli by ste, akú odolnosť voči mrazu má. Vy ale len tliachate, spochybňujete fakty a fabulujete svoje fantasmagórie o mikrotužkách a ohňostrojoch.

      Vzhľadom na užitočnosť vami publikovaných informácií budem rád, keď sa ďalších komentárov na tomto webe zdržíte.

 2. Peter píše:

  V článku je napísané, že „Lampa svieti asi ako 75 W žiarovka“, nie je tam napísané že vám pripadá svetlo tej žiarovky ako svetlo klasickej wolfrámovej 75W žiarovky. Toľko k demagógii.

  A k tomu tliachaniu, web predajcu nikde neuvádza ani pol slova o vhodnosti danej lampy do exteriéru a ani do mrazu. Ten omyl ste si zle interpretoval z uvedeného stupňa krytia IP56 ktoré znamená krytie pred prachom čiastočné, krytie pred vlnobitím alebo vodou striekajúcou rýchlosťou 100L/min z troch metrov po dobu troch minút.

  Snažil som sa vás taktne upozorniť na váš omyl ktorý vám môže zapríčiniť vyhorenie vašej strechy, ale vidím že vaša hrdosť nepustí. Ja budem rád keď kvôli tomuto vašemu prístupu nespôsobíte inému škodu. Či už takto nevhodnou radou, alebo podpálením cudzieho majetku ktorý sa chytí horieť od vašej strechy ktorú si plánujete podpáliť touto lampou.

  • admin píše:

   Áno, svieti asi ako, alebo: pripadá mi ako, kto chce podpichovať, tak bude.

   Ja som si nič zle neinterpretoval, ja viem, čo znamená IP56 a aj informácia o teplotnom rozsahu použitia svietidla na webe je. Nemám dôvod nedôverovať tej informácii ani ju spochybňovať, ako to robíte neustále vy.

   Aj vám prajem pekný deň.

   • Peter píše:

    Stupeň ochrany krytom alebo krytie alebo skrátene stupeň ochrany alebo nepresne stupeň krytia je odolnosť elektrospotrebiča voči vniknutiu cudzieho telesa či vniknutiu kvapalín. A vzťahuje sa na krabicu. Nevzťahuje sa na pracovný rozsah teplôt akumulátora.

    No nič, je to vaša strecha ktorú si takto chcete zapáliť. Len pevne verím že s týmto úmyselne namontovaným zapaľovačom od nej nezapálite aj majetok susedom. Vaša láska k nim nepozná hranice.

    • admin píše:

     Však ja s Vami súhlasím. A preto výrobca udáva aj pracovný rozsah teplôt jeho výrobku.

     Prosím Vás, prestaňte šíriť poplašné správy, už ste trápny.

Komentovať