Aj jablká majú svoje dni

jablká Vedeli ste o tom, že aj jablká môžu mať svoje dni? Alebo aspoň jeden, zato medzinárodný? Pripadá na 21. októbra a je to deň venovaný pôvodným odrodám jabĺk.

Veľkovýroba ovocia v dnešnej dobe dokázala upraviť aj ovocné stromy pre svoje potreby a tým pádom sa originálne jablká pomaly stávajú vzácnosťou a ohrozeným druhom. A pretože aj pozemky záhrad obyčajných ľudí sú väčšinou malé, aj záhradkári si zaobstarávajú šľachtené ovocné stromky s menším vzrastom.

 
Ako malý chlapec som trávil dosť času u svojich starých rodičov. A rád som sa štveral na stromy. Najradšej na čerešne, pretože v čase prázdnin práve dozrievali u jednej zo starých mám na záhrade. Z vysokého stromu som ponad strechy videl celú dedinu. A u druhej starkej, ktorá bývala bližšie, som býval častejšie a u nej si pamätám najmä na dva stromy. Veľkú hrušku so sladkými plodmi a kúsok vedľa rozľahlá jabloň. Plody mala malé svetlozelené až žlté a jesť sa dali až na jeseň, pretože inak boli veľmi kyslé. Pod stromom a na strome som sa často hral so svojimi bratrancami, pokiaľ sme boli malí a strom nás uniesol. Pretože aj keď bol veľmi starý, haluze veľmi hrubé nemal.

jabloň

Keď sa dnes pozriete do záhrad, také veľké stromy už takmer nenájdete. Väčšinou majú výšku do troch až štyroch metrov, aby sa dali „obslúžiť“ zo zeme a bol dobrý prístup ku konárom pri postrekovaní, reze aj oberaní ovocia. Je to praktické a menšia koruna netieni veľkú plochu v malej záhrade.

Voľakedy boli jablone bežnými stromami pri (poľných) cestách. Jednak tvorili tieň, jednak sa mohli ľudia ovocím osviežiť. Viem, že pri frekventovaných cestách prvej triedy by ovocie bolo „dochutené“ a ani zastaviť sa tam veľmi nemôžeme. Ale stále existuje veľa ciest, ktoré sú málo frekventované a ovocie pri nich je bezchybné. Videl som to toto leto na južnej Morave ale hlavne v rakúskom pohraničí.

Pôvodné odrody ovocia majú u nás stále svoje miesto. Tým, že vyrástli v tomto prostredí, sú mu dobre prispôsobené. Možno, že nie sú tak efektívne pri veľkopestovaní, ale majú chutné plody a ich koruny môžu byť zaujímavým miestom pre deti. Tak ako boli aj pre nás, kým sme nevyrástli do racionality.

jablko


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať