Plot, ktorý vydrží 20 rokov a s minimálnou údržbou? Čo na to realita?

My, Slováci, sme zaujímavý národ. Zamračený, ufrflaný, nevďačný, neschopný kriticky vyhodnocovať informácie. Čo robí jeden, robia všetci. Dobre, tak väčšina. Tým dupľom, ak to bolo v telke. V prípade, že niekto ide proti prúdu, je divný. Slová ako konšpirátor alebo šíriteľ hoaxov radšej nepoužijem.

 

 

Niečo sa nám nepáči? Sme hrdinovia iba pri pive a na sociálnych sieťach. Nadávame, utápame sa v smútku. Áno, ja viem, život je nespravodlivý. Fakt? Bojíme sa zdvihnúť hlavu, povedať svoj názor a stáť si za ním, nech sa deje čokoľvek. A keď sa nám náhodou niekto snaží naozaj pomôcť, hľadáme za tým nejaký bočný úmysel. Veď určite sa chce na nás iba nabaliť! Nie som pesimista. Snažím sa veci vidieť realisticky. Dokonca ani techniky pozitívneho myslenia mi nie sú cudzie.

V posledných týždňoch mám pocit, že to s nami ide totálne dolu vodou. Nedávno som bola v stavebninách, v ktorých som pred rokmi odštartovala nádejnú kariéru referentky obchodného úseku, kúpiť silikón, lebo podľa manžela sa v tom vyznám lepšie. Chtiac-nechtiac som bola svedkom toho, ako starší pán kupoval pletivo na oplotenie pozemku s dvoma vlčiakmi. Neverili by ste, aké ťažké je byť predavačom v stavebninách. Hlavne, keď sa vyznáte a chcete zákazníkovi naozaj poradiť. Poďme však naspäť k dotyčnému pánovi. Do predajne prišiel s tým, že sa o dva týždne chystá robiť oplotenie a chce pevné plotové pletivo, ktoré vydrží 20 rokov a ešte k tomu s minimálnou údržbou. Nuž, to by nebol až taký problém, keby dotyčný počúval, čo mu predavač hovorí. Ten sa mu snažil vysvetliť, že životnosť pletiva sa odvíja predovšetkým od jeho pevnosti, resp. od priemeru vnútorného oceľového drôtu poplastovaného pletiva a nie od priemeru drôtu aj s poplastovaním, ktoré uvádza na etikete väčšina výrobcov. Ďalším dôležitým faktorom pri určovaní pevnosti pletiva je veľkosť oka – čím menšie oko, tým pevnejšie pletivo. Samozrejme, kolega nezabudol pánkovi vysvetliť aj ďalšie činitele ovplyvňujúce životnosť pletiva, ako pevnosť stĺpikov, vzdialenosť medzi nimi, odolnosť voči korózii atď. Nakoniec môj milý bývalý kolega a odborník vo fachu vzal katalóg a odporučil nádejnému kupujúcemu plastové pletivo, spĺňajúce jeho požiadavky. Bolo na objednávku s dodávkou do 3 až 5 dní. Pán sa na neho pozrel, že on si už vybral včera z akciovej ponuky, keď sa mu venoval iný predavač, a navyše pletivo chce hneď. Raz darmo. Náš zákazník, náš pán. Kolega mlčky nablokoval tovar a poslal ho do skladu. O niekoľko minút som odchádzala so silikónom v ruke. Nechápala som a nechápem doteraz… Čo sa to na tomto svete deje?

Komentovať