Vyberte si jediného poradcu

Nikto z neba múdry nespadol a každý z nás občas potrebuje radu. Máme síce svoje vedomosti zo škôl alebo múdrych kníh, máme svoje životné skúsenosti, ale každý sa vyznáme len v niečom. Dnešný svet je tak komplikovaný, že vedieť všetko o všetkom v našom živote nezvládne nikto. Aj ja občas musím niekomu zavolať alebo napísať mail a spýtať sa na niečo, v čom nie som úplne doma. A tak isto aj nám občas niekto zavolá alebo príde do záhrady, aby sa dozvedel detaily o tom, čo ho zaujíma. Len by sa to s tými poradami nemalo preháňať.

Každý záhradkár má svoju predstavu o ideálnom pestovaní vo svojej záhrade. A ak nemôže pestovať všetko tak, ako by si predstavoval, tak využíva čo najoptimálnejšie dané podmienky a možnosti. A každý je determinovaný doterajšími skúsenosťami a znalosťami. Keď sa ho opýtate na pestovanie toho, čomu sa v jeho záhrade darí, dostanete fundovanú odpoveď-samozrejme vo vzťahu k podmienkam v jeho záhrade. Keď sa ho opýtate na niečo, čo nepestuje, kvalita odpovede závisí od toho, či sa danej téme venoval, či ju študoval a či uvažuje o pestovaní u seba.

Tak môžete od piatich záhradkárov počuť päť rôznych odpovedí na svoj odborný dotaz. A spektrum odlišností môže byť také široké, ako je ďaleko od klasického záhradníčenia s rotavátorom a chemickými postrekmi a hnojivami po ploskorez a organické pestovanie s nastieľaním.

Nič neznášam v našej záhrade viac, ako vetu: „Ale XXXX povedal…“ Netajíme, ba priam to zdôrazňujeme, že my pestujeme inak, ako ostatní okolo. Že neorieme, nerýľujeme, neokopávame, nehnojíme NPK a nestriekame chémiou proti škodcom. Nebojujeme proti prírode, ale spolupracujeme s ňou a len udržiavame rovnováhu. Nemáme monokultúry, ale kombinujeme rastliny, ktoré si vzájomne pomáhajú. Pritom neočakávame, že keď nás niekto z našich známych požiada o radu, že ju slepo poslúchne. No nechápeme, ako si môže človek, ktorí pozná naše permakultúrne cítenie a spôsoby, konfrontovať naše odporúčania so záhradkárom, ktorý pozná len drinu a lopotu a donemoty každoročne opakuje storočné postupy bez použitia mozgu.

Myslím si, že to platí v celom živote. Zvoľte si jedného poradcu, ktorého si vážite a jeho rady akceptujte.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať