Je po čerešniach, čo teraz?

čerešne Leto a pár dní po zbere úrody je najlepším časom pre rez čerešní a kôstkovín vôbec. Takže ak ste pozberali zo stromu všetky čerešne, ale aj višne či broskyne, nektárinky, slivky, marhule, prichádza čas urobiť letný rez. My sme včera rezali čerešňu, ktorá nám už prerastala nie len cez hlavu, ale aj cez chatku.
V závislosti od toho, aký veľký je ten váš strom a ako radikálne chcete strom omladiť, budete potrebovať od malých záhradkárskych nožníc cez veľké pákové nožnice až po motorovú pílu a rebrík, ako to bolo v našom prípade. No a niekoho, kto to s tou pílou vie.
Zmyslom rezu stromov je odstrániť konáre, ktoré sú veľmi vysoko a z ktorých úrodu aj tak nepozbierate a súčasne presvetliť korunu vnútri stromu, aby sa slnko dostalo ku všetkým listom a plodom, ktoré potom krásne dozrievajú. Tak si zaistíte bohatú úrodu aj na menšom strome a hlavne úrodu zdravú.

Čerešne a ostatné kôstkoviny sa režú v lete preto, že v teplom období sa dobre hoja rany po reze. Ale aj napriek tomu odporúčam každú ranu po veľkých nožniciach alebo píle zatrieť štepárskym voskom, aby sa do nej nedostali škodcovia lebo huby a plesne, ak by začalo krátko po reze intenzívnejšie pršať. Predsa len, chceme rezom stromu pomôcť a nie mu ublížiť.

Čo s konármi po reze

Ak odstraňujete väčšie konáre zo stromu, odporúčam použiť dve alebo tri autolaná a pred odstránením konára lano naň upevniť, aby ste mali možnosť ťahom regulovať smer pádu konára na zem a vyhli sa tak iným stromom, kvetom, alebo záhradnej chatke, aby ste ich nepoškodili. My sme na to boli traja. Jeden človek svižne chodil s pílou v korune stromu, druhý zo zeme mu ukazoval, ktorý konár a kde treba odzerať a obaja na zemi potom odtiahnuté konáre “porcovali” na malé kúsky.

čerešne Drobné halúzky a lístie môže dať na kompostovisko, halúzky treba nožnicami postrihať na niekoľkocentimetrové kúsky, ak nemáte záhradný štiepkovač. Tenké konáre sme nechali v asi 30 až 40 cm kusoch a budú vhodné na záhradnú opekačku, keď vyschnú. No a hrubé kusy po dôkladnom vyschnutí budú vhodné na údenie klobás a dym z čerešňového dreva im dodá zaujímavú vôňu.

Po letnom reze sa vaša čerešňa rýchlo spamätá a na budúci rok nasadí novú úrodu už na zmladenej a presvetlenej korune, a bude tak menej náchylná na škodcov a choroby, ktorým sa darí práve v hustých, tmavých a vlhkých korunách zanedbaných stromov.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať