Maliny sme zamulčovali ihličím

Mulčovanie, ale aj nastieľanie, sa nám v záhrade osvedčilo. Šetrí nám to neskutočne veľa času, námahy aj elektrickej energie a pritom dopestujeme oveľa viac ovocia aj zeleniny. Najčastejšie používame slamu, ktorú sme si dali do záhrady doviesť, alebo seno, ktoré si nasušíme z trávy, ktorú sami nakosíme. Tak či tak by sme ju museli kosiť, ale keďže nechováme ani zajace a iné zvieratstvo, museli by sme sa jej „nejak“ zbaviť, ako susedia. Takže využívame odpad a šetríme dvakrát. Ale maliny dostali teraz na jar niečo špeciálne.




Pýtate sa, ako nám mulčovanie šetrí elektrinu? Mulčované rastliny nepotrebujú tak často závlahu, lebo sa voda menej odparuje. Takže nemusíme čerpať vodu zo studne čerpadlom do nádrže tak často. Lenže ani okopávať takéto záhony nemusíme, takže šetríme svoju námahu. A pretože sa tráva a seno o pár mesiacov rozložia na pôvodné zložky, hnoja nám záhony a tretí raz šetríme za hnojivá, ktoré iní musia kupovať, ale my nie 😉

A keď sme pri tom hnojení. Neexistuje jediné správne hnojivo na všetky rastliny. Každý druh potrebuje niečo iné. A maliny, ako ostružinové ovocie, pôvodne z lesov, obľubujú ihličie. To svojím rozkladom okysľuje pôdu, čo svedčí všetkému lesnému ovociu, osobitne čučoriedkam. My ale zatiaľ pestujeme len maliny a černice.

ihličnatý mulč k malinám

Nedávno svokrovci orezávali ovocné stromky aj ihličnany pri ceste. Dohodli sme sa s nimi, že tentoraz ich nevyvezú na skládku, ako zvyčajne, ale že my ich spracujeme štiepkovačom. Do štyroch veľkých vriec sme naložili štiepku z ovocných stromov, do troch z ihličnatých, a doviezli do svojej záhrady.

Keď boli maliny deň pred jarnou rovnodennosťou priateľkou ostrihané, vyviezol som z domu tri vrecia ihličnatej štiepky Motúčkom na kopec k bráne a vysypal ju k malinám. Rozhrabal som mulč na rovnomernú vrstvu ku všetkým rastlinám. Teraz sú už maliny v ihličnatom mulči ako doma, či skôr ako v lese.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať