Knihy o permakultúre a ekozáhradách

Vlastníctvo záhrady pre mnoho ľudí je synonymom neustálej práce a námahy, ba až driny na „rodnej hrude“. V pote tváre pestujú nie len ovocné stromy a zeleninu, ale aj základné potraviny, ako zemiaky či obilie. Ak ste pravidelným čitateľom tohto webu, tak viete, že už dlhé roky používame postupy, ktoré odbúravajú zbytočnú drinu bez toho, že by to malo vplyv na úrodu. Základným princípom pestovania v prírodnej záhrade je poznanie procesov v prírode a ich využitie vo svoj prospech. Aby sme vedeli všetko správne pochopiť, prečítali sme niekoľko naozaj inšpirujúcich kníh o permakultúre a prírodnom pestovaní v malých aj veľkých záhradách. Tu je ich prehľad.

Pre začiatok útla knižka s ľahkým úvodom do problematiky. Biozahrada – praktická příručka. čo sa z nej dozviete?

Prírodné pestovanie ovocia a zeleniny nielen prináša na náš stôl o mnoho chutnejšie jedlo ako je zvykom; vedie nás tiež ku koreňom našej existencie a umožňuje nám celkom bezprostredne poznávať zmysel nášho života, pretože pri práci v biozáhrade je naša činnosť zameraná na život. Táto práca nám umožňuje spoznať najrôznejšie súvislosti medzi svetom rastlín a svetom živočíchov, krajín, vesmírom a človekom. Práca a zábava tu už nie sú – na rozdiel od väčšiny produktívnych činností – nezmieriteľnými protikladmi. Pozorovať klíčenie a rast rastlín a pomáhať mu, prežívať neustálu premenu prírodných dejov – táto zmysluplná činnosť pod holým nebom nás necháva zakúsiť pocity čistej radosti, ktoré sme zažívali ako deti – radosť zo života.

Aby ste lepšie pochopili, ako to autor myslel, poučný text je doplnený množstvo názorných obrázkov. S nimi nemôžete svoje prvé pokusy v biozáhrade urobiť zle.

A keď vás bio pestovanie chytí, pokračujte knižkou Práce na biozahradě- Praktické návody a rady pro přírodní pěstitele. Trochu viac textu, ešte viac obrázkov. A ešte viac úspechov v záhrade a tým aj viac radosti z pestovania novým spôsobom.

Každý, kto má skúsenosť s pestovaním ovocia a zeleniny, vie, že práca na záhrade nespočíva iba v hnojení, siatí, sadení a polievaní, ale že je potrebné vykonávať celý rad ďalších remeselných prác. Táto kniha prináša čitateľom názorné stavebné plánky a nákresy zachytávajúce jednotlivé kroky, vyčerpávajúce návody na výrobu rôznych typov parenísk, zásobníka na kompost, podperných konštrukcií pre pestovanie bobuľovitého ovocia a zeleniny, návod na vybudovanie zemnej pivnice a ďalších užitočných pomôcok pre biologické aj bežné pestovanie. Čitatelia sa tu môžu naučiť sekať kosou, stavať vyvýšené záhony mohylového a terasového typu, vtáčie búdky a obydlia pre užitočné živočíchy, prerezávať stromy a kríky a mnoho ďalších zručností.

Keď sa naučíte princípy, ako pri spravovaní vašej záhradky namiesto bojovania so silami prírody ich využiť vo svoj prospech a menej používať nie len chemické postreky ale aj mechanické náradie, budete chcieť ešte viac informácií, ešte viac si uľahčiť prácu v záhradke. To je čas siahnuť po ďalšej užitočnej knihe, 120 stranách malého formátu s názvom Zakladáme a udržiavame ekozáhradu.

Prírodné záhrady korešpondujú so súčasným zvyšujúcim sa záujmom o udržateľný spôsob života. Snahou autora je ukázať, že záhrada nie je len bojiskom, kde sa stretávajú so škodcami a burinou. Nemusí byť ani testovacím miestom pre chemikálie, ktoré v záujme bohatej úrody používame. A už vôbec nemusí byť pracovným táborom, kde sa záhradník zoderie z kože. Publikácia sa naopak snaží ukázať krásu a efektívnosť záhradnej spolupráce s prírodou, ktorej výsledkom by mal byť priestor vhodný nielen pre relaxáciu, ale aj zber chutnej a zdravej úrody. A to všetko s minimom ťažkej práce a finančných prostriedkov pestovateľov, navyše s pozitívnym efektom pre naše životné prostredie.

Je to veľmi nákazlivé. Zrazu začínate chápať v záhrade súvislosti medzi mulčovaním a neokopávaním, zisťujete, že spotrebujete menej vody na závlahu a už dávno ste nekúpili žiadne hnojivá, lebo ich nepotrebujete, ale zelenina aj napriek tomu rastie oveľa lepšie. Skutočne máte menej driny ale viacej úrody a nebolí vás chrbát.

Chcete viacej informácií o prírodnom pestovaní? Chcete vedieť viac? Odporúčam knihu Kompletní návod k vytvoření EKOZAHRADY a rodového statku. Kniha má 341 strán a ako už názov napovedá, nejde len o prácu v malej záhradke, naučíte sa aký veľký pozemok stačí na to, aby celá rodina mala zaistenú obživu. Ale bez driny, ktorá tradične predstavuje prácu na poli, v sade aj záhrade.

O knihe

Kniha čitateľnou a zábavnou formou vysvetlí základné pravidlá fungovania prírody, pri ktorých dodržaní je veľmi jednoduché vytvárať krásne jedlé a prírodné záhrady, ktoré vyžadujú minimálnu údržbu a majiteľovi prinesú maximálny úžitok. Metódy tu opísané sú aplikovateľné na ľubovoľne malý či veľký priestor. Zámerom knihy je predstaviť hlavné myšlienky novo sa rodiaceho prístupu k záhradničeniu, prírode a planéte Zem celkovo. Naozaj nový je samozrejme len ľudský prístup, pretože princípy v nej opísané sú len stručným zhrnutím toho, ako príroda zahradničí od počiatku sveta. Kniha Ekozáhrada je vytváraná tak, aby aj po prvom prečítaní bola pre čitateľa lákavá a stala sa pre mnoho ďalších rokov základným študijným materiálom pri vytváraní vlastného osobného raja. Je dostatočne čítavá pre úplných laikov, ale zároveň inšpiratívna a poučná pre odborníkov a profesionálov. Autor Jaroslav Svoboda získaval svoje znalosti z oblasti permakultúry a prírodných záhrad počas zahraničných ciest. Po návrate do Čiech sa začal venovať dizajnu ekozáhrad.

Podľa tejto knihy sa naučíte, aký veľký pozemok postačuje pre dvoch alebo pre štvorčlennú rodinu, čo všetko treba pestovať, aby ste neboli závislí od obchodných reťazcov. Samozrejme, že nikto nemôže zo dňa na deň nechať zamestnanie a stať sa farmárom. Ale ak máte k dispozícii záhradu po rodičoch alebo si ju ako my viete kúpiť na dedine neďaleko mesta, máte možnosť aj podľa tejto knihy začať budovať svoje potravinové zázemie v závislosti od toho, koľko máte času. Keď v práci skončíte, či už pre prichádzajúci dôchodok alebo aj dobrovoľne, budete už pripravení, budete „za vodou“.

A na záver som si nechaj skutočné poklady. Dalo by sa povedať Biblie permakultúrnych pestovateľov. Hoci doteraz som vám ukazoval knihy s nápisom BIO a EKO, verte, že je to v podstate len iný názov pre PERMAKULTÚRU. Teda pestovanie v záhrade v súlade s prírodou, s využitím jej síl v náš prospech, s odbúraním zbytočnej chémie aj zbytočnej driny.

Prírodné pestovanie podľa mňa do dokonalosti na svojej farme doviedol autor tejto knihy: Zahrada k nakousnutí Permakultura podle Seppa Holzera. Kniha je síce v češtine, ale to nikomu normálnemu nemôže vadiť. A čo o knihe píše vydavateľ?
V tejto jedinečnej, praktickej a bohato ilustrovanej knihe vysvetľuje SEPP Holzer základné princípy jeho vlastnej formy permakultúry a zmýšľanie. Jeho horský statok „Krameterhof“ sa dávno stal symbolom nového typu poľnohospodárstva – záhradníčenie podľa vzoru prírody – vlastného súkromného raja v živej prírodnej harmónii.

Pochopíte, prečo je výhodné pestovať viac rastlín pokope a nie na jednotlivých políčkach, zistíte, že nemusíte bojovať proti premnoženým škodcom. Naučíte sa využívať prírodné stanovištia a pretvoríte krajinu v jednu krásnu záhradu.

Aby som vás nezahltil prílišným prílivom informácií, tak už len posledný tip: Permakultúra s podtitulom: Záhradníčenie v súlade s prírodou, Funkčná záhrada s minimálnou údržbou.
Autor vysvetľuje koncept permakultúrneho pestovania a ukazuje, ako zostaviť spoločenstvo rastlín, v ktorých by sa dlhodobo darilo zelenine, stromom aj bylinkám. Ukazuje, ako záhradu založiť, aké sú najvhodnejšie tvary záhonov a ako rozmiestniť rastliny podľa úžitkovosti i veľkosti tak, aby vznikol funkčný ekosystém, ktorý vyžaduje minimálnu údržbu. Popisuje tiež, ako pritiahnuť užitočný hmyz, ktorý bude slúžiť ako prirodzená obrana proti škodcom, ktoré druhy kumulujú najviac živín potrebných ako hnojivo a mnoho ďalšieho.

Aby som túto knihu viac priblížil, opíšem sem zoznam kapitol:

– Prečo permakultúra
– Základy permakultúry
– Design permakultúrnej záhrady
– Zlepšovanie pôdy
– Permakultúrne plodiny
– Pestovanie zo semien
– Permakultúra a spoločnosť

Text na 256 stranách dopĺňa množstvo fotografií.

Pred nami je dlhá zima, kedy záhrada odpočíva. No záhradkár by nemal príliš hlivieť. Máte jedinečnú možnosť doplniť si svoju knižnicu záhradkára a v pokoji si prečítať, ako sa dá všetko, čo robíte a poznáte, robiť trochu inak. Ľahšie, jednoduchšie, zábavnejšie.

A keď sa vás jar opýta, čo ste robili v zime, môžete smelo vyhlásiť: Naučil som sa pracovať v záhrade efektívnejšie.

Komentovať