Kvitne baza

V susedovej vedľajšej záhrade práve kvitne baza. Má ju zasadenú tak, že rastie pri spoločnom plote, ale za jeho drevenými prístavkami. Takže sa nedostane ku kmeňu, ale ani ku kvetom. Z našej strany ale krík bazy vytvára peknú korunu, zakrýva tu drevenú búdu a navyše prináša osoh svojimi kvetmi. A keďže kvitne blízko jablone, pripomína ešte jednu vec. Navyše, kvitnúca baza čierna je peknou okrasou aj našej záhrady.
 

Bazové kvety sú veľmi obľúbené. Zvierajú sa najmä na výrobu sirupu. Vylúhované bazové kvety a veľa cukru, to je kombinácia, ktorej mnoho detí neodolá a ani dospelých. My ale umelo pridávaný cukor v jedlách a nápojoch nekonzumujeme, takže ani bazový sirup nás neláka. Napriek tomu sme pár kvetov z bazy odtrhli, či skôr odstrihli.

Sušená baza je skvelá na čaj. Máme vo svojej záhrade mnoho rôznych bylín, takže každé ráno priateľka zoberie nejaké, dá do sitka a zaleje horúcou vodou, je skvelý k raňajkám. Teraz k tomu pridá aj malý kus kvetu bazy. Do čaju môže byť aj čerstvý. Kvety bazy tak ako aj bylinky sušíme v teple, ale v tieni. Priame slnko ich UV žiarením vybledne a znižuje obsah účinných látok.

baza čierna

Vedeli ste, že niektorí ľudia kvety bazy vyprážajú? Ja som o tom počul, dokonca mi niekto aj recept vravel, ale nikdy som to neochutnal a ni nepocítil túžbu jesť kvantum strúhanky so štipkou kvetov…

A ešte jedna vec. Kvitnutie bazy je signálom, že je čas ochrániť postrekom jablone proti škodcom. Sú tesne po odkvitnutí, začínajú sa vytvárať malé jabĺčka. Aby neboli červivé, treba ich ochrániť pred škodcami. V záhradkárskych predajniach dostanete kúpiť nie len čisto chemické postreky, ktoré by zahubili aj užitočný hmyz na stromoch, ale aj prírodné prostriedky, ktoré hubia len poškodzovačov našej budúcej úrody jabĺk. Či skôr vašej, pretože jablone u nás ani u susedov tento rok nekvitli a vyzerá to, že budeme bez jabĺk.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať