Pestovanie orchideí v byte

orchideaOrchidey, donedávna známe výhradne ako rezané kvety sa objavili vo väčšom množstve už aj ako kvety črepníkové. Ich úspešné pestovanie v byte má niekoľko podmienok, na ktoré vás chceme upozorniť.

Dnes môžeme mať ľahko orchideu nielen rezanú, ako sme spomínali vyššie, ale tiež v kvetináči. Rovnako ako dlho vydrží kvet vo váze, vydrží aj črepníkové bohato a dlho kvitnúť. Iba musíme dohliadnuť, aby sa mali v byte dobre. Vyhovujú im pomerne vysoké teploty v priebehu celého roka, základ tvorí okolo 20 ° C, ale v plnej vegetácii uvítajú tieto kvety aj tridsiatku.

Najčastejšie sa pestuje Phaleanopsis, epifytická orchidea bez hľúz, s podlhovastými vajcovitými listami a veľkými kvetmi zoskupenými v metline alebo strapci. Ideálne pre pestovanie je polotieň a rozptýlené svetlo. Veľmi dobre sa bude dariť na oknách obrátených k severovýchodu a severozápadu. Nesmieme totiž zabúdať, že rastú v nižších poschodiach pralesa, kde preniká svetlo iba medzi vetvami. Priame slnko ich spáli. Rastliny v nadväznosti na prírodné prostredie potrebujú tiež dostatočnú vlhkosť vzduchu. Preto ak nebývate vo vlhkej vidieckej chalupe, kedy táto vlhkosť bohato rosí rastlinu aj okolie, tak ich často striekajte kvapôčkami vody, ale pozor, len v čase vegetácie.

orchidea

V čase vegetačného pokoja znížime teplotu na cca 20 ° C a rosíme len okolie. Zálievku nepreháňame, pôda má byť v čase rastu a kvitnutia vlhká, ale nikdy mokrá. Rastlina totiž nemá bohatý koreňový systém !

Naopak po odkvitnutí zálievku obmedzíme až do doby, kedy začne vyrastať nový výhon. Rastliny presádzame až po niekoľkých rokoch, asi po 3 až 4. Samozrejme použijeme špeciálnu zmes pre epifyty. Nijako rastliny netvarujte, nesvedčí im ani hydropónia a letné pobyty na záhradke. Pekne ich nechajte v izbe na ich mieste. Hnojíme v čase nasadzovania pukov a kvetu 2-4 krát mesačne. Mnohé majú práve teraz v zimnom období hlavnej dobu rastu a kvitnutia .

Hnitie, vädnutie a odumieranie rastlín býva najčastejšou príčinou úhynu, ktoré spôsobujú huby, takže nepreháňať zálievku. V miestnostiach s veľmi suchým vzduchom zase číha nebezpečenstvo vo sviluškách, ktoré rastú na listoch. Občas si na nich radi pochutnajú aj vošky.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať