Sklenník z PET fľaše

Sklenník z PET fľaše Mladé rastliny, či už sadenice kvetov, balkónových paradajok, ruží alebo viniča, sú citlivé v prvých dňoch po zasadení do zeme na nízku teplotu. A keďže sa vysádzajú v jarných mesiacoch, riziko najmä prízemných mrazov je vysoké. Aby ste ochránili mladé rastliny pred vymrznutím a súčasne im poskytli viacej vlahy pre ich počiatočný rozvoj, môžete si pomôcť tým, čo celkom iste nájdete aj vo vašej domácnosti.

Jedná sa o PET fľašu, v ktorých sa predávajú minerálne a stolové vody a tiež ochutené nápoje. Bežne sa vyhadzujú do kontajnera alebo do nádob na plastový odpad, ak sa nachádza, ale podľa mňa nájdu aj po použití na účel, na ktorý boli vyrobené, široké spektrum ďalšieho využitia v domácnosti a záhrade. K ich úprave bohate stačí ostrý nôž, najlepšie takzvaný „lámací“, ktorému netreba jeho rezaciu hranu ostriť a navyše je aj veľmi lacný.
Z odpadu užitočná vec

Ostrým nožom teda odrežte spodok PET fľaše a odskrutkujte uzáver. Takto upravenú fľašu nasaďte na kvetináč alebo zastoknite do hliny v záhradke podľa fotografie v úvode. Vytvoríte tak rastlinke mikroklímu, v ktorej bude vyššia vlhkosť, ale voda sa nebude vyparovať a súčasne cez otvorený vrch môže rastlinka dýchať. A vy ju môžete tadiaľ polievať, aby nevyschla. Cez priesvitné steny mikroskleníka preniká k rastlinke svetlo, ale nedostane sa k nej prízemný mráz, lebo ten a vyskytuje nízko nad povrchom zeme a nedosiahne až po hrdlo, kadiaľ by sa „prelial“ do fľaše. Ak máte pocit, že by mráz najmä v noci mohol byť silnejší, jednoducho hrdlo fľaše zatvorte odloženým uzáverom.

Keď rastlinka vo svojom mikrosvete zmohutnie a už nebudú hroziť prízemné mrazy, jednoducho striešky z PET fliaš pozbierajte a buď odložte na druhú jar alebo zaneste do separovaného odpadu a na budúcu jar si vyrobíte nové.

Mikrosklenníky pre jednotlivé rastlinky sa dajú aj kúpiť v záhradkárskych potrebách, ale prečo vyhadzovať peniaze za niečo, čo si vieme pripraviť sami prakticky z odpadu.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať