Komercia, až to bolí

Zase som raz urobil tú hlúposť, že som pozeral v nedeľu popoludní program, Slovenskej televízie Hurá do záhrady. Mohol som si ísť radšej ľahnúť, lebo toľko hlúposti na jednom mieste a v jednom čase človek len tak ľahko nevidí.

Opäť raz si niekto zavolal „odborníkov“ na to, aby mu doupravili jeho záhradu. Tentoraz sa jednalo o jej záhradku.

Ako prvý som si všimol vysoký betónový plot, vlastne múr, po oboch bokoch záhrady. Ako tí ľudia v tých satelitoch žijú, že nepoznajú svojich susedov, nevidia ich a ani ich nemôžu cez plot pozdraviť? To im taký život naozaj vyhovuje? Teraz už chápem pojem „zelené vdovy“, ktorým sú označované vydaté paničky v satelitných mestečkách v rodinných domoch. Pri takých plotoch by som sa aj ja cítil ako Robinson.

No a potom záhrada. Domáca pani tam mala pár okrasných stromov a kríkov a chcela so záhradou urobiť „niečo“, aby to bolo bezúdržbové. Aby stačilo len kosiť.

Odhliadnuc od toho, že udržiavanie okrasného trávnika nie je nič bezúdržbové a treba kosačku v lete používať každý týždeň a trávnik pravidelne kosiť, čakal som, že bude chcieť záhradu nejak využiť. Vedľa gazdinej sa tmolil jeden potomok a ak netrpela obezitou, tak onedlho pribudne súrodenec. Tým by nechutili čerstvé jahody, maliny, ríbezle alebo iné drobné ovocie?

„Odborník“ jej navrhol v strede trávnika dva kamenné kruhy, vyvýšené záhony, do ktorých pôjdu letničky. Kvety, ktoré v zime pomrznú a na jar bude treba kúpiť nové. Každú jar bude treba platiť. A vyvýšené záhony nebudú vysoké, aby závlaha dostriekala aj do vyvýšeného záhonu z tufu. Nebodaj by sa domáca pani musela každý druhý deň prejsť s kanvicou a poliať si dve plochy s rastlinami. No hrozné, nie?

Keď je pani doma s deťmi, nebolo by jej lepšie v tých skalkách či vyvýšených záhonoch pestovať bylinky, ktoré by čerstvé v lete mohla použiť vo svojej kuchyni? Nejaké bylinky sa objavili v štrkovom zásype, ale pri tom psovi, čo tam po záhrade pobehuje, tomu nedávam dlhú živostnosť.

Bezúdržbovosť v záhrade dosiahli tak, že takmer polovicu jej vysypali štrkom. Samozrejme kúpeným. Keď už chcete silou-mocou bezúdržbovú záhradu, nebolo by lepšie ju rovno vybetónovať? Alebo vyložiť zámkovou dlažbou? Mali by ste to na roky bez starostí…

Komerčnosť z toho programu srší na hony. Od sponzorov až po použité materiály a postupy.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Jedna odpoveď to “Komercia, až to bolí”

  1. Anton píše:

    V tom programe je blbosť na blbosť … Stromy vysádzajú v koreňových baloch aj s jutovinou a pletivom, život v pôde mrzačia kadejakými textíliami a štrkom, vysádzajú krížom krážom kadečo kadekde … boha, za hlavu som sa chytal, nie som schopný to už pozerať. No a mýtus o bezúdržbovej záhrade … škoda reči.

Komentovať