Viete, ako zazimovať záhradný nábytok?

Užili ste si vďaka svojmu záhradnému nábytku krásne letné chvíle s rodinou a priateľmi? Prichádza čas, kedy je potrebné odvďačiť sa mu za jeho službu a dobre ho zazimovať. Poradíme vám, čo teba robiť, aby bol váš záhradný nábytok v dobrej kondícii aj budúcu sezónu.

Drevený nábytok má vyššie nároky na údržbu

Údržbu záhradného nábytku nikdy nepodceňujte, len tak vám bude záhradný set, lavička, ležadlo či hojdačka robiť radosť niekoľko ďalších rokov. Najmenšie nároky na zazimovanie má umelý ratan a kov, najväčšie drevený nábytok. Dôležité je vyhradiť si skladovací priestor, ktorý treba zohľadniť už pri nákupe záhradného nábytku. Na zazimovanie je ideálny vetraný sklad či technická miestnosť.

Drevený nábytok je pred zimou potrebné zbaviť lístia a nečistôt. Pomôže vám s tým vysokotlakový čistič alebo obyčajná hadica s vodou. Keď nábytok vyschne, ošetrite ho lazúrovacím náterom. Údržbu vyžadujú aj kovové spoje: povoľte ich, namažte a po vyschnutí opätovne zamontujte. Na ošetrenie exotického dreva použite teakový olej, ktorý preniká hlboko do jeho štruktúry. Nanášajte ho flanelovou handrou alebo štetcom. Tradičné husté laky a vosky by tento materiál upchali.

Ratanový nábytok je ako stvorený do záhrady

Oveľa jednoduchšie je zazimovanie záhradného nábytku z umelého ratanu. Tvorí ho pevná hliníková konštrukcia s plášťom z polyetylénovej tkaniny, ktorá disponuje vysokou odolnosťou. Vďaka tomu ratanový nábytok nestráca na kvalite ani vtedy, keď teploty klesnú hlbšie pod bod mrazu alebo vystúpia nad bežný priemer. Ratanový nábytok vám nezhrdzavie, výplet sa nerozpletie, odolá vode, vetru, snehu, dokonca aj UV žiareniu.

Ratanový nábytok je veľmi trvácny. Pri bežnom užívaní a minimálnej starostlivosti vás bude tešiť dlhé roky. Okrem toho nevyžaduje pravidelné ani špeciálne čistenie, preto vám jeho údržba nebude robiť takmer žiadne starosti. Jeho výhodou je aj elegantný dizajn, oceníte ho aj vtedy, keď budete potrebovať usadiť viac hostí ako zvyčajne. Niektoré typy nábytku sú nielen ľahké a prenosné, ale aj skladné.

Hoci je ratanový nábytok veľmi odolný voči chladu, urobíte lepšie, ak ho nebudete vystavovať tuhým mrazom. Pred zimou ho stačí umyť vlažnou vodou, prikryť plachtou alebo uskladniť do miestnosti, kde nemrzne. Lepším variantom je však špeciálny obal na záhradný nábytok tvarovo prispôsobený jednotlivým druhom ratanového nábytku. Tento materiál je vhodný nielen do exteriéru, ale aj do interiéru, preto ho môžete bez problémov používať počas zimy aj v jedálni či v obývačke.

Komentovať