Toto staré porekadlo odzrkadľuje podľa mňa dva fakty. Tým prvým je to, že ak je niekto schopný vstávať zavčasu ráno, práca mu ide od ruky a potom za celý deň toho môže veľa stihnúť. A druhý, že práca ide oveľa lepšie, keď sú pre ňu vhodné podmienky. Ako napríklad vlhkosť v tráve. Teda v porekadle ranná rosa či možno aj tráva po ľahkom dáždiku. Platia staré porekadlá aj dnes, v modernej uponáhľanej a klimatizovanej dobe?





 

Záleží od toho, čím kosíte 😉 Ak starou poctivou kosou, tak porekadlo platí a mali by ste využiť rannú hodinu okolo svitania, aby ste nakosili trávu či ďatelinu čo najľahšie. To sa ľahko stáva, ak bývate na vidieku, nechodíte na šiestu či na siedmu „na šichtu“ a budí vás okolo piatej kohút, či už váš alebo susedov. To sa ľahko hodí blúza na seba, kosa na chrbát a poďme za humno, kým je tráva mokrá od rosy.

No skúste do takejto trávy zobrať krovinorez alebo kosačku na štyroch kolesách. Kým krovinorez si hravo poradí aj s vysokou trávou, malá štvorkolesová tlačená kosačka či s pohonom bude mať problém, ak bude tráva vyššia ako 15 cm. A ak je dostatočne mokrá či zarosená, tak aj 10 cm trávnik vás potrápi.

Tieto „pánske“ kosačky totiž vôbec nie sú stavané pre takéto ranné vtáčatá. Mokrá tráva ich dokonale zalepí a zahltí. Najskôr sa posekaná rotujúcim nožom nalepí na vnútro plášťa, čím obmedzí pohyb pokosenej trávy a jej vyhadzovanie do zberného koša. Efektívnosť kosenia prudko poklesne.

A ventilátor kosačky si len ťažko poradí s ťažkou mokrou trávou, takže sa zberný kôš začne plniť nie odzadu, ale odpredu, asi v polovičke objemu sa upchá vstupný otvor a ak si to nevšimnete, začne vám posekaná tráva vyletovať spod kosačky všetkými smermi. Navyše aj poloprázdny zberný kôš je ťažký a mokrá tráva sa z neho zle vysypáva. A aby toho nebolo málo, ak si naozaj privstanete, môžete mať problémy s rušením nočného kľudu.

Súvisiace:  Permakultúra v meste Zvolen

Jedine, že by ste namiesto motorovej kosačky použili elektrickú. Ale za rána za rosy bude takéto kosenie aj tak len utrpením. Radšej počkajte, kým tráva oschne. Navyše keď ju potom vysypete k stromom ako mulč alebo na záhony, nebude vám plesnieť, čo takáto mokrá tráva robí rada.

Takže už neplatia nie len pranostiky, ale s opatrnosťou treba pristupovať aj k porekadlám.



Podobné príspevky

Vysievať semená alebo vysádzať priesady?
Uvedená otázka zdá sa byť zbytočná. V našich končinách...
Čítať ďalej
vápnom natreté stromyvápnom natreté stromy
Stromy bielime v januári
Zima je ročným obdobím, kedy príroda spí. Aspoň by...
Čítať ďalej
kôporkôpor
Nový rok v záhrade
Prelom rokov je obdobím osláv, bilancovania aj plánovania. A tiež...
Čítať ďalej
Sklenník z PET fľašeSklenník z PET fľaše
Sklenník z PET fľaše
Mladé rastliny, či už sadenice kvetov, balkónových paradajok, ruží...
Čítať ďalej
akunozniceakunoznice
Ako sme (dva razy) nekúpili akumulátorové nožničky
V jeseni sa začína intenzívna starostlivosť o ovocné stromky. Správny...
Čítať ďalej
Pivné sety - spoznáte kvalitu od načančaného...
Zariadiť príjemné posedenie na záhrade pre väčšiu skupinu priateľov...
Čítať ďalej