Na akú plochu treba akú kosačku

Umelé aj prírodné trávnaté plochy potrebujú údržbu. Najčastejšie teda pokosiť. Trávnikári vám budú tvrdiť, že treba aj pravidelne zavlažovať a hnojiť, ale oni nevedia, že keby kosili rozumne, tak by náklady na závlahu a hnojenie mohli ušetriť. Nevadí, majú na opicu, musia mať aj na banány, ako sa hovorí. No ale na kosačku musíme mať v každom prípade všetci a pri jej kúpe by sme mali mať na zreteli niekoľko faktorov, ktoré určujú výber typu. Podľa predajcov záhradnej techniky medzi najdôležitejšie patrí veľkosť záhrady. Či je to v tlačenom magazíne alebo v televíznom programe.

Odmyslime si teraz, či sa bavíme o elektrickej kosačke alebo benzínovej, vždy vám nezabudnú pripomenúť, na akú veľkú záhradu je tá-ktorá kosačka vhodná. Či je na pozemky o rozlohe do 700 m2 alebo je iná kosačka vhodná na pozemky okolo 1000 m2.

Prečo sa kosačky takto rozdeľujú, minimálne v podaní expertov a obchodníkov? Odpoveď má dva aspekty. Jeden je dôležitý pre predajcov, druhý pre vás, záhradkárov.

Záhradkár potrebuje pokosiť trávnik a nechce, aby mu to trvalo celý deň. Povedzme kosačka so záberom 60 cm a výkonom cca 5 kW bude kosiť trávnik hodinu a poradí si aj s trávou, ktorá vyrástla na takých 20 cm. Motor je dosť silný, aby to zvládol. Naproti tomu motorová kosačka so štvortaktným motorom o výkone okolo 2 kW a záberom 40 cm potrebuje na pokosenie rovnakej plochy trávnika oveľa viac času, v závislosti od hustoty trávy. Pre užší záber kosí dlhšie, pre vysokú trávu pomalšie. A razom máte z hodinky hodiniek päť.

V podstate z rovnakých dôvodov odporúčajú aj obchodníci rôzne kosačky na rôzne veľké plochy. Tak nejak majú spriemerované, koľkokrát ročne sa trávnik kosí, koľko trvá jedno kosenie a koľko teda musí vydržať spaľovací motor aj mechanika a podvozok kosačky, kým sa rozpadne, ehm, kým skončí dvojročná záručná doba. Pretože dnes sa už nerobia veci na dvadsať rokov. Teda robili by sa, len zákazníci väčšinou nie sú ochotní kvalitu zaplatiť. Každý ide po cene 🙁

Takže vedieť si vybrať správnu kosačku, aby sa nerozpadla už prvý rok, aby ste kosením trávy netrávili mladosť ale aby ste nekupovali zbytočne výkonnú a drahú kosačku, ktorú nevyužijete, je potrebné čo najpresnejšie odhadnúť, koľko trávy budete kosiť.

Teda nie, akú veľkú máte záhradu, nie aký veľký máte trávnik, ale akú veľkú plochu budete kosiť na jeden raz.

My máme v záhrade bývalý budúci ovocný sad o ploche 13 árov. Podľa obchodníkov potrebujeme silnú a veľkú motorovú kosačku s pojazdom. Napriek tomu túto plochu pohodlne pokosím krovinorezom s podvozkom a malým motorom 42 ccm. Prečo?

Pretože túto lúku nekosíme na jeden raz. Nechceme tu mať anglický trávnik ani golfové ihrisko. Aj iné trávnaté plochy v celej veľkej záhrade kosíme na etapy, postupne. Výškou trávy môžeme regulovať množstvo vody v pôde, pokosenú trávu využívame na nástieľku pestovaných rastlín a samozrejme sa tešíme z kvetovej lúky. Spolu s divými včelami, ktoré chováme pre lepšie opelenie všetkého v záhrade.

Keď budete vyberať do svojej záhrady novú kosačku, pamätajte na to. Nie je dôležité, aký veľký máte trávnik, ale akú veľkú plochu na jedne krát budete kosiť.


Ako bude reklama vypadať?
-
Trvala reklama tu len za 250 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup


Komentovať